K! Sahne’de Tiyatro Biomekaniği Atölyesi

editor
1144 Görüntülenme

Dünyaca ünlü aktör, eğitmen Claudio Massimo Paternò’nun büyük tiyatro adamı Meyerhold’un uzun deneyimler sonucu bulduğu tekniğe dayanarak vereceği atölye, hareket mekanizmalarının fizyolojisinden yola çıkarak oyuncunun etki alanını geliştirmeyi amaçlıyor. 

Kültüral Performing Arts ve İşgal Laboratuvarı ortaklığıyla düzenlenen Vsevolod Meyerhold’un Oyuncular için Tiyatro Biomekaniği Atölyesi, 17-27 Nisan tarihleri arasında K! Sahne’de gerçekleşiyor. Dünyaca ünlü eğitmen Claudio Massimo Paternò tarafından verilecek atölye, günlük bir antrenman aracılığıyla oyuncunun kendini ve çalıştığı mekanı tanımasını sağlayarak ifade araçlarının daha çok farkında olmasını ve fikirlerini geliştirmesini amaçlıyor. 

Hareket mekanizmalarının fizyolojisinden ve teatral aksiyon çalışmasından başlayarak, oyuncunun etkileme olanaklarını geliştirmek ve arttırmak üzerine odaklanan ‘Tiyatro Biomekaniği’, Rus aktör, yönetmen ve pedagog Vsevolod Emilievic Meyerhold tarafından geliştilmiş bir sistem. Meyerhold, daha sonra kendi adıyla anılacak olan bu sistemi, 1900’lü yılların başında yaptığı 20 yıl süren bir çalışma sonrası ortaya çıkardı ve o yılların hem Stanislavski, Grotowski, Barba, Tadeus Kantor, Living Theatre gibi büyük tiyatrosunu hem de Thomas Ostermaier gibi çağdaşlarını etkiledi. Şans eseri Stalin yasaklarından kurtulan ve sözlü olarak aktarılan sistem, yöntemin tek doğrudan varisi Hoca Gennadi Bogdanov’un yayma ve öğretim çalışmaları sayesinde, Batıda 90’lı yıllarının başında yayıldı.

1998’den beri Hoca Bogdanov ile çalışan Claudio Massimo Paternò, 2004’ten bu yana Bogdanov’un tek asistanı olarak birçok uluslararası gösteride ortağı oldu. Aktörlüğünün yanı sıra 50’den fazla oyunun yönetmenliğini de yapan Paternò, düzenli olarak İtalya ve Brezilya’da ders veriyor ve dünyanın farklı noktalarında üniversite, okul ve tiyatrolarla iş birliği yapıyor. Aynı zamanda tiyatrodaki ilk “Biomekanik Uygulama” kitabının da yazarı.

20 kişiyle sınırlı atölye programı iki kurdan oluşuyor. Her kurun, günde 5 saatten olarak 25’er saat olarak düzenlendiği çalışma, pazar hariç her gün11.00 – 16.00 saatleri arasında yapılacak. 

1. Kur: 17, 18, 19, 20, 22 Nisan

2. Kur: 23, 24, 25, 26, 27 Nisan

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

0 212 281 81 55 

merhaba@kultural.club 

İsgallaboratuvar@gmail.com

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku