Şehrin sanat/kültür hayatını desteklemeyi ve çeşitli sanat alanlarında katkıda bulunmayı önemli bir kamusal sorumluluk kabul eden Kadıköy Belediyesi, bu anlayış çerçevesinde toplumun sanat ve kültür hayatını canlandırmak ve yoğunlaştırmak; Türk sanatçı ve edebiyatçıları yeni eserler yaratmaya özendirip teşvik etmek amacıyla; müzik ve sahne sanatları dallarında değişik ödüllü yarışmalar düzenliyor. Bunlardan biri de, 2017 yılında sonuçlanması planlanan Türk bestecileri için açılan “Kadıköy Belediyesi Ulusal Süreyya Operası Beste (oda orkestrası için süit) Yarışması”.

Kadıköy Belediyesi 35 yaş altı genç kompozitörlere açık olan bu yarışma ile çok sesli evrensel müzik alanında yerli, özgün telif eserler yaratılmasına, böylelikle yerli müzik eserleri repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunabilmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan genç “piyano” ve “keman” icracılarına yönelik yarışmaların ardından “beste” alanında açılan “Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2017” Süreyya Operası’nda yapılacak olan üçüncü yarışma olacak. Seçici Kurul’u değerli müzik insanları Cihat Aşkın, Gürer Aykal, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu’dan meydana gelen beste yarışması; kazananlara para ödüllerinin yanı sıra CD kaydı imkanı da vadediyor.

Bestecilerin eserlerini 30 Aralık 2016 tarihine kadar gönderebilecekleri yarışmanın final turu halka açık olarak 6 Mart 2017 Pazartesi akşamı Süreyya Operası’nda yapılacak ve ödül töreni konserin ardından aynı gece gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve yarışma şartnamesi www.sureyyabesteyarismasi.kadikoy.bel.tr internet adresinden edinilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here