Kampanya: “Dümbüllü’nün Kavuğu Artık Bir Kadın Oyuncuya Verilsin”

editor
1326 Görüntülenme

Türkiye tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan ‘Dümbüllü’nün kavuğu’nun bu yıl bir kadın sanatçıya verilmesi istemiyle “Dümbüllü’nün kavuğu artık bir kadın oyuncuya verilsin” kampanyası başlatıldı.

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğunu 2016 yılında Ferhan Şensoy’da teslim alan Rasim Öztekin, bu geleneği sürdürerek kavuğu salgın sonrası yeni sahibine devredeceğini duyurmuştu. Öztekin’in kavuğu kime devredeceği henüz belirsizliğini korurken, kavuğun bir kadın sanatçıya verilmesi istemiyle Change.org üzerinden kampanya başlatıldı.

“Toplumun aynası olan oyuncuların kadın-erkek eşitliğini desteklediğini göstermesi, toplumun da eşitlik konusunda gelişmesine ışık tutar” denilen kampanyaya Ezel Akay da imza verdi.

Profil fotoğrafı; profil sayfası Twitter'da yeni sekmede açılır

ezel akay
@ezop2011
Dümbüllü Kavuğu Artık Bir Kadın Oyuncuya Verilsin @oztekinrasim – Kampanyaya imza ver! chng.it/QmJqmLkr@ChangeTR aracılığıyla
Kampanyayı İmzala
Dümbüllü Kavuğu Artık Bir Kadın Oyuncuya Verilsin
change.org

“Dümbüllü’nün kavuğu artık bir kadın oyuncuya verilsin” kampanyasının açıklama metni şöyle:

“Dümbüllü kavuğu hep erkek oyuncular arasında elden ele geziyor. Ama bunu hak eden birçok kadın oyuncumuz var. Bir sonraki kavuğun bir kadın oyuncuya devredilmesi en azından oyuncular arasında kadın-erkek eşitliğinin olduğunu gösterir.

“Türk tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan Dümbüllü kavuğu şu an Rasim Öztekin’de. Rasim Öztekin, yaptığı açıklamada çok yakında kavuğu genç bir sanatçıya devredeceğini açıkladı. Kendisinden, kavuğu bir kadın oyuncuya devretmesini rica ediyoruz.

“Toplumun aynası olan oyuncuların kadın-erkek eşitliğini desteklediğini göstermesi, toplumun da eşitlik konusunda gelişmesine ışık tutar.”

Kampanyayı  İmzalamak İçinhttps://www.change.org/p/d%C3%BCmb%C3%BCll%C3%BC-kavu%C4%9Fu-art%C4%B1k-bir-kad%C4%B1n-oyuncuya-verilsin-oztekinrasim?source_location=topic_page

 

Kaynak: https://www.kulturservisi.com/p/kampanya-dumbullunun-kavugu-artik-kadin-oyuncuya-verilsin/

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku