Kapadokya Tiyatro Geceleri Festivali, Ali İhsan Kaleci’nin sanat yönetmenliğinde 21-22-23 Ağustos 2015 tarihlerinde doğa güzellikleri ve kültürel mirası ile ünlü Kapadokya’da gerçekleşiyor. Yönetmen yıllardır Paris’te CRT SBlaise çatısı altında uluslararası ekibiyle sürdürdüğü çalışmaları, bu festival bünyesinde bir oyunla birlikte ilk defa Türkiye’ye taşıyor.

Sahne sanatlarında insanın kendisiyle yüzleşmesini zaman, mekân ve hikâye üzerinden sorgulayan Kapadokya Tiyatro Geceleri Festivali, birçok tiyatro grubuna da ev sahipliği yapıyor ve farklı kültürlerden birçok tiyatro grubunun gösterileriyle geceden sabaha zengin bir tiyatro ortamı sunuyor. Festival, Ariane Mnouchkine ile birlikte Théâtre du Soleil’de yer alan müzisyen Jean Jacques Lemetre ve uzun yıllar boyunca Peter Brook ile çalışmış Balili oyuncu Tapa Sudana gibi dünyaca ünlü uluslararası birçok sanatçı ve düşünürü akademik buluşma ve atölye çalışmaları çerçevesinde bir araya getiriyor.

Akademik Buluşma

Festival süresince gösterilerin yanı sıra çeşitli disiplinlerdeki akademisyenler bir araya gelerek sahne sanatlarında insanın yerini sorguluyor. Zaman, mekân ve hikâye ekseninde insan ve sanat ilişkisine dair farklı disiplinlerin görüşlerine yer verilmesine olanak sağlanıyor. Akademik buluşmanın kitaplaştırılarak bu sorgulamanın daha fazla insana ulaşması hedefleniyor.

destan_Shakespeare-Soufi_01

Festivalde Lemetre ve Sudana’dan Atölye Çalışmaları
Festival kapsamında Fransız müzisyen Jean Jacques Lemetre ve Balili oyuncu Tapa Sudana Türkiye’de ilk defa atölye çalışması düzenliyor.

Jean Jacques Lemetre daha önce Japonya, Çin, Endonezya ve Hindistan gibi dünyanın çeşitli yerlerinde tiyatro müziği üzerine verdiği atölye çalışmalarına Türkiye’de bir yenisini ekliyor. Ses ve vücut üzerine bireysel ve kolektif egzersizlerden oluşan bu atölye çerçevesinde, Jean-Jacques Lemetre her katılımcının müzikal gelişim sürecine ışık tutuyor.

Tapa Sudana bir yandan Peter Brook ile birlikte çağımızı en çok etkileyen çokkültürlü tiyatro deneyimlerini, diğer yandan « Tribuana » olarak adlandırdığı Bali’nin geleneksel tiyatro sanatlarından gelen oyuncu tekniklerini, Türkiye’de ilk kez bu atölye çerçevesinde paylaşıyor. Tribuana oyuncu eğitiminin özel bir yoludur. Bu yol, tiyatro sanatı içinde “hizmetkâr-oyuncu” kavramının daha iyi anlaşılmasına imkân veriyor.

Tiyatro Kampı
Festival süresince gösterilerini sunacak gruplar ve festivali izlemeye gelecek bireysel katılımcılar için ‘Tiyatro Kampı’ oluşturuluyor. Tiyatro Kampı, her çevreden genç bireylerin tiyatro üzerine düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir ortam sunmayı hedefliyor. Kamp aracılığıyla tiyatro ortak ilgisi etrafında buluşan katılımcılar, tiyatroya ilişkin uluslararası gelişmeleri yakından takip edebilecekleri olanaklarla buluşuyor.

Kapadokya Tiyatro Geceleri Festivali bu eşsiz deneyime sizleri de davet ediyor.

Bilgi için: Selda Biçer, İletişim Koordinatörü M 05353465281 E metuir@gmail.com

http://ideogramarts.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here