“Karahindiba” oyunu Polonya’da sahneleniyor

editor
897 Görüntülenme

Yıkım edebiyatının en önemli temsilcilerinden Wolfgang Borchert’in öyküleri ve otobiyografisinden yola çıkarak sahneye uyarlanan “Karahindiba”, DVV International ve Beraberce Derneği işbirliği ile önümüzdeki günlerde Polonya’da sahnelenecek.

Luboń kasabasında yer alan Zabikow Müzesi’nin (Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie) etkinliği olarak sahnelenecek olan Karahindiba, Lehçe üst yazı ile Polonyalı seyircilerle buluşacak.

Polonya dönüşü düzenli gösterimlerine İstabul’da devam edecek oyunu 10 Aralık Salı 20:30’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleme şansı bulabilirsiniz.

Oyun Hakkında:

432 Numara, kötülüğün sıradanlaştığı bir dünyada, yaşama sevincini küçücük bir çiçekte bulur. Yüksek gri duvarlar arasında karşılaştıkları ilk andan itibaren dünyanın en güzel ve en önemli şeyine dönüşen karahindibasının özlemiyle yanıp tutuşan 432 Numara’nın önüne zorlu engeller çıkacaktır, ama çiçeğine kavuşmak isteyen bir insanı kim durdurabilir ki?

Alman yazar Wolfgang Borchert‘in öykülerinden ve kendi yaşam öyküsünden Erhan Çene tarafından sahneye uyarlanan Karahindiba, hücrede geçen ama umudu da hiç elden bırakmayan trajikomik bir oyun. Henüz 26 yaşında hayata veda eden Borchert, İkinci Dünya Savaşı sırasında yazmaya başlamış, ve savaş sonrası yıkıntı edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Oyunda İlyas Özçakır, Wolfgang Borchert‘in kendisini gerçekle kurmaca arasında bir düzlemde canlandırıyor. Sahne tasarımı Erhan Çene ve Sandra Peso‘ya, orijinal müzikler ise sevilen müzisyen Mehmet Güreli‘ye ait.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Wolfgang Borchert
Çevirmen: Kamuran Şipal
Oyunlaştıran&Yöneten: Erhan Çene
Oynayan: İlyas Özçakır
Yardımcı Yönetmen: Sandra Peso
Asistan: Fatih Filiz
Müzik: Mehmet Güreli
Ses-Efekt: Yusuf Tan Demirel
Sahne Tasarım: Sandra Peso, Erhan Çene
İletişim Direktörü: Evrim Eylem Şişman
Festival Koordinatörü: Gizem Aktepe

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku