Engin Hepileri’nin geçtiğimiz sezon kurduğu Tiyatro.İN’in ödüllü ilk oyunu Katil Joe, bu sezon da hız kesmeden devam ediyor. Tracy Letts’in yazdığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunda bu sezon Dottie karakterini, Pelin Abay oynuyor. Profesyonel tiyatroya ilk kez merhaba diyen Pelin ile, Dottie’yi konuştuk.

katil joe kolaj

Pelin, öncelikle projeye nasıl dahil olduğunu sorabilir miyim?
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden hocam Oya Okar sayesinde oldu aslında.  Bir oyuncu değişikliği olacağını öğrenince rolün bana uygun olduğunu düşünmüş, beni önermiş. Sonra Engin abiyle görüştük, oyunu okuduk, biraz üzerinde çalıştık. Son olarak Mehmet hoca gördü, rolü benim almamı onayladı.

Nasıl bir kız Dottie?
Dottie, o sıkıntılı ailede kendine bir dünya kurmuş biri. Pek çok şeye maruz kalıyor ama çok da etkilenmiyor ya da etkilenmiyor görünüyor.

Olaylara bir duvarın arkasından bakıyor gibi. Oyundaki en masum karakter. Ya da biz öyle sanıyoruz. Normal sayılabilecek bir kız değil, hem donuk hem tuhaf, çocuksu bir yanı var. O dengeyi tutturmak dolayısıyla bu rolü oynamak çok da kolay değil.

pelinHali hazırda epey yol almış bir ekibe sonradan dahil olmak kolay olmasa gerek… Neydi seni en çok zorlayan?
Genel olarak bu sonradan dahil olma meselesi hiç kolay bir şey değildir. Benim için de kolay değil. Daha önce biri oynuyor, iyi de oynuyor. Hem çok benzetmemem hem de karakterin dışına çıkmamam gerekiyor. Zordu ama bu konuda ekipteki herkes çok yardımcı oldu ve cesaret verdi, özellikle Engin abi; başından beri.

Profesyonel anlamdaki ilk projen, değil mi? Kasım ayından beri oynuyorsun. Alışmışsındır. Nasıl gelen eleştiriler?
Evet ilk projem. Ekibe alıştım ama oyuna tam olarak değil. Çok az prova alabildik, hala sahnede yavaş yavaş yolumu bulmaya çalışıyorum. Eleştiriler iyi, bilemiyorum güzel şeyler okuyorum.

İleride “Katil Joe” ile ilgili oyun ya da proje olarak aklınızda ne kalacak dersiniz?
Katil Joe benim ilk oyunum. İlk oyunumda Engin Hepileri, Mehmet Birkiye, Defne Halman ve Taner Ölmez ile oynuyorum. Çok şanslı olduğumu biliyorum. İlerde de herhalde “çok şanslıymışsın be Pelin, ne güzel bir iş ve ne güzel insanlarla beraber başlamışsın” derim.

Söyleşi: Didem Boy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here