“Kavuk” Meselesi, Bu Akşam 22:22’de Dr. Stress Programında!

editor
1104 Görüntülenme

Nedim Saban’ın hazırlayıp sunduğu ve Instagram hesabından canlı olarak yayımlanan Dr. Stres programında bu akşam “kavuk” meselesi tartışmaya açılıyor. Saat 22:22’de başlayacak olan programın konuğu “Dümbüllü’nün Kavuğu Artık Bir Kadın Oyucuya Verilsin” kampanyasına destek veren Ezel Akay.

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğunu 2016 yılında Ferhan Şensoy’dan teslim alan Rasim Öztekin, bu geleneği sürdürerek kavuğu salgın sonrası yeni sahibine devredeceğini duyurmuştu. Öztekin’in kavuğu kime devredeceği henüz belirsizliğini korurken, kavuğun bir kadın sanatçıya verilmesi istemiyle Change.org üzerinden kampanya başlatıldı. “Kavuk” meselesi işte bu tartışma ortamında Dr. Stress programında farklı boyutlarıyla ele alınacak.

Nedim Saban, bu akşamki Dr. Stress programıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kavuk şimdi kimin olacak ?Kel Hasan’dan İsmail Dümbüllü’ye geçen kavuk Münir Özkul’dan, Ferhan Şensoy’a, Ferhan Usta’dan Rasim Öztekin’e gitmişti. Bu yıl yeni sahibini bulacak. Bu arada kavuğun bir kadın sanatçıya gitmesi için kampanya başlatıldı. Öncelikle nedir bu kavuk meselesi? Var mı gerçekten, bir şehir efsanesi mi? Muhteşem kadın komedyenlerimiz var, ancak bir kadına verilmesi geleneği mi bozar, gelecek açısından umut mu verir? Önerilen adaylar doğru mu peki? Öncelikle tiyatro insanı mı olmalı kavuk sahibi, geleneksel tiyatromuzu sürdürmeli mi, yoksa komedyenlik yeterli mi? Ya hiç tiyatro yapmayanların öneri olarak adının geçmesi?

Bu akşam 22.22’de Ezel Akay İle Dr. Stress’te kavuk meselesi konuşulacak. Platform başta araştırmacı Tekin Deniz ve Rasim Öztekin, Ferhan Şensoy olmak üzere tüm meslektaşlarıma, ustalarıma ve kendisini halen çırak görenlere açık. Yorumlarınızı şimdiden instagram sayfama yazabilirsiniz: https://www.instagram.com/p/CAzcA3UnwsK/?igshid=1gbicknd2l9x1 

İlgili haberimiz: http://www.tiyatrodergisi.com.tr/kampanya-dumbullunun-kavugu-artik-bir-kadin-oyuncuya-verilsin.html

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku