Uluslararası Babel Tiyatro Festivalinin açılışı (BABEL F.A.S.T.), Drakula’nın kalesi olarak bilinen, Avrupa Birliği’nin korumasındaki Chindia Castle’da sergilenecek olan Shakespeare’in Hamlet’iyle yapılıyor. 35 ülkeden sanatçının sahne alacağı festivalin 16 Hazirandaki açılışına Romanya Büyükelçisi Sayın Ömür Şölendil’in yanısıra Türkiye’den de tiyatro insanları katılıyor.

kemal4

15. yüzyılda Osmanlı akınlarından korunmak için yapılmış ve Fatih Sultan Mehmet’in akınlarına direnebilmiş nadir yapılardan olan kale, içindeki bugüne dek korunmuş yapılar, kalıntılar ve tarihi eserlerle değerli bir dünya mirası… Eserin önemli özelliği, seyircinin oyuncularla birlikte mekandan mekana gezerek tarihi de soluması…

kemal5

Babel Foundation ve Romanian Cultural Institute in Istanbul’un da partnerleri olduğu eseri bir Türk yönetmen, Kemal Başar yönetiyor. Kostüm tasarımı Mc Ranin, ışık tasarımı Lucian Moga, müzik Can Atilla, koreografi ise Hugo Wolff imzasını taşıyor. Başlıca rolleri Bogdan Farcas, Mihaela Trofimov, Sebastian Marina, Ion Hajduk, Lacromiara Bradoschi, Mircea Silaghi, Radu Campean,Virgil Aioanei, Dan Cluinschi, Catalin Mares, Antonia Ionescu ve Puiu Jipa paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here