Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları “Antigone”yi Salamis Antik Tiyatro’da oynadı

editor
943 Görüntülenme

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları tarafından bir ilk gerçekleştirildi.  Antik Yunan Tragedyalarından Sophokles’in Antigone oyunu, Gazimağusa Belediyesi sponsorluğunda Salamis Antik Tiyatro’da sahnelendi.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrolarının ilk kez antik bir oyun ile antik tiyatro sahnesinde temsil yapıldı. Oyunun bir direniş örneği olarak kabul edilen  “Antigone”  olması ve iki toplumlu ülkede Türkçe oynanırken Rumca üst yazı ile sahnelenmiş olması yönünden Salamis temsili tarihi bir önem taşıyor.

Oynadığı ve yönettiği oyunlarla adından söz ettiren Türkiye’nin değerli tiyatro sanatçısı Murat Çidamlı‘nın yönettiği oyunun özgün bestelerini Kerem Memişoğlu yaparken yönetmen yardımcılığını da Özge Kırıkoğlu Çidamlı üstlendi. Oyunda koreografiyi  İçim Ağlamaz, dekor ve kostüm tasarımını Fatma Bender, ışık tasarımını Mustafa Kral ve afiş tasarımını Naz Atun üstlendi.

Salamis Antik Tiyatro’da gerçekleşen Antigone oyununa tiyatro severlerin ilgisi yoğun oldu. Tiyatro sonunda oyunculara çiçek takdim edildi.

 

Haberin kaynağı:http://www.kibrispostasi.com/c88-GAZIMAGUSA/n291224-antigone-salamis-antik-tiyatroda-canlandirildi-15072019?utm_campaign=nabizapp.com&utm_medium=referral&utm_source=nabizapp.com&ocid=Nabiz_App

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku