Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları “Antigone”yi Salamis’te sahneleyecek

editor
1380 Görüntülenme

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları 14 Temmuz günü Salamis Antik Tiyatro’da “Antigone”yi sahneleyecek.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü İlknur Işıl Türkmen, tüm vatandaşları ve tiyatro severleri, oyunu izlemeye davet etti. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2018-19 yılının ikinci sezonunda Antik Yunan tragedyası Antigone’yi sahneye taşımıştı. Mayıs sonu sezonun son temsilini Lefkoşa AKM’de yapan Antigone 14 Temmuz’da Mağusa’da Salamis Antik Tiyatro’da sahnelenecek.

Oynadığı ve yönettiği oyunlarla adından söz ettiren Murat Çidamlı‘nın yönettiği oyunun özgün bestelerini Kerem Memişoğlu yaparken yönetmen yardımcılığını da Özge Kırıkoğlu Çidamlı üstlendi. Koreografide  İçim Ağlamaz, dekor ve kostüm tasarımda Fatma Bender, ışık tasarımında Mustafa Kral‘ın imzaları bulunurken, oyunun afiş tasarımını Naz Atun üstlendi.

 

Mağusa Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan temsil Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu açışından tarihi önem taşıyor. Bunun bir kaç nedeni var: Birincisi, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın ilk kez antik bir oyun ile antik tiyatro sahnesinde temsil yapacak olması; ikincisi  oyunun  ilk direniş örneği olarak kabul edilen  “Antigone”  olması ve son olarak iki toplumlu Kıbrıs’ta oyunun Rumca üst yazı ile sahnelenecek olması.

Oyunun konusu kısaca şöyle: Bir Antik Yunan tragedyası olan Antigone, Argoslularla Thebailer arasındaki savaşta karşı karşıya gelen iki kardeşin birbirlerini öldürmeleri sonrası,  Thebai ülkesinin kralı Kreon kardeşlerden Polyneikes’i ülkenin düşmanı ilan eder ve O’nu gömmek isteyeni  ölüm cezası ile cezalandıracağını duyurur. Bu karar ile kardeşinin mezarsız kalmasına göz yummak istemeyen  Antigone’nin direnişi başlar. Karalın bütün yasak ve cezalarına rağmen, kardeşini gömmek için kız kardeşi İsmene’yi de  ikna etmeye çalışır. Ancak Antigone de  tanrıların buyruğu ve ölüye saygı inancı ile kardeşinin üzerine toprak atmakta kararlıdır. Antigone bu kararlı tavrı ile herkesi şaşırtır; çünkü krala ve yasalara başkaldırmıştır.


Krallık, yönetim, yasalar, yasaklar, inançlar, kardeşlik, sevgi…

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları dünya edebiyatının ilk direniş örneği kabul edilen, Sofokles tarafından M.Ö. 440’larda yazılmış, temel hak ve özgürlükler temelinde şekillenen inançları ile devletin yasalarının çatışması sonucu devlet otoritesine başkaldırışı konu alan bu tragedyayı; bu küçük ada parçasında aynı acıları bu yüzyılda yaşamış insanlar olarak birlikte izlemek için kuzeyden ve güneyden olmak üzere tüm ada halkını 14 temmuzda Salamis’te buluşmaya davet ediyor.

Mağusa Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Antigone’nin Salamis temsili 14 Temmuz saat 21.00’de gerçekleştirilecek.

 

Haberin kaynağı: https://haberkibris.com/tarihi-oyun-antigone-salamiste-sahnelenecek-2019-06-27.html

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku