Çağla Coşkun

“Tiyatro ekip işidir” denir ya hani, bunu duyduğumda aklıma ilk Tiyatroadam geliyor. Daha önce “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” adlı oyunlarında performanslarını ağzım açık izlediğim Tiyatroadam, bu sezon sahnelemeye başladıkları “İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?”da da yine mucizeler yaratıyorlar.

cukntjswiaaegne

Bir Nazım Hikmet oyunu olan “İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?”, Emrah Eren rejisiyle sahneleniyor. Oyunun kadrosunda ise Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil yer alıyor.

Nazım’ın 1954’te yazdığı, Sovyet yöneticilerinin halktan uzaklaşmalarını anlattığı oyun, Tiyatroadam tarafından bütün dönemlere hitap eden bir şekilde ele alınmış. Oyunda kasaba halkının çok sevdiği, işini hakkıyla yapan, halktan biri olan Petrof’un, İvan İvanoviç adında biri tarafından güce tapar hale getirilmesi ve en sonunda da eski halinden tamamen koparak hiçbir şeyi yönetemez duruma gelmesi anlatılıyor.

Oyunda sahne geçişleri, Tiyatroadam’a yakışır şekilde oldukça dinamik. Oyuncular sahnede sadece oynamak için değil, sahneyi düzenlemek ve müzik yapmak için de yer alıyor. Tam anlamıyla bir ekip oyunu. Hiçbir oyuncu diğerinden daha fazla ya da az değil. Bir bütün olarak oynuyorlar.

Tempo tabii ki de hiç düşmüyor. Petrof’un dönüşümünü izlerken yaşanan katarsis ise dillere destan. Hele ikinci perdede bir sahne var ki izlerken sinirlerimi orada bıraktım galiba.

Gelelim asıl meseleye… Yani oyuna da adını veren İvan İvanoviç’e. Gerçekten bu İvan İvanoviç var mıydı, yok muydu? İzlerken “Kim lan bu İvan İvanoviç ya da İvan İvanoviçler?” diye kendinize soruyorsunuz. Gerçek mi, bir kişi mi, yönetici mi, şeytan mı, Petrof’un hayali arkadaşı mı, bilinçaltı mı? Kim yahu bu İvan İvanoviç? Oyunun sonunda ise şuna varıyorsunuz: İvan İvanoviç her yerde! Özellikle gücü elinde tutanların yakınlarında bir yerlerde… Belki de herkesin içinde.

ivan-foto2-kucuk

Trajikomik bir hikâye, büyüleyici bir performans… Tam da bugüne göre, tam bize göre, güleriz ağlanacak halimize durumuna göre bir oyun…

Sahi ya, “İnsan neden güç ve mevki sahibi olduğunda erdemlerini unutur?”

Oyunla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan (http://www.tiyatroadam.com/yeni-oyun-calismalari-basladi-ivan-ivanovic-var-miydi-yok-muydu.html) ulaşabilirsiniz.

Bu arada Tiyatroadam’ın 10.yılıymış. E kutlu olsun! İyi ki varlar, var olsunlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here