Kronotop Tiyatro’nun Çocuk Oyunu “Bayan Kostak ve Kuzgun” Bursa’da

editor
2953 Görüntülenme

Kronotop Tiyatro’nun  Edgar Allan Poe’nun ‘Kuzgun’ şiirinden ilhamla oyunlaştırdığı “Bayan Kostak ve Kuzgun” adlı çocuk oyunu Bursa’da seyircisiyle buluşuyor.

OYUN HAKKINDA:

Yeni kitabını bir türlü bitiremeyen Bayan Kostak bir gün kütüphaneden döndükten sonra evine davetsiz gelen bir kuzgun ile karşı karşıya kalır. Acaba bu esrarengiz kuş Bayan Kostak’ın evinde kendine nasıl bir yer bulacaktır?

Bir yarasa, iki örümcek, bir fikir kuyusu hatta bir kitap kurdu! İşte Bayan Kostak’ın dostları ve onun tuhaf dünyası!

5 yaş üstü her yaştan seyirciye hitap eden oyun, bir birlikte üretim ve dostluk öyküsü barındırmaktadır: Bayan Kostak, eserlerini yaratırken ona ilham kaynağı olan arkadaşı Lenore uzaklara gidince yeni kitabını yazmayı bir türlü bitiremez. Bir akşam penceresinden bir kuzgun içeri giriverir ve odasındaki büste konar. Bayan Kostak tüm çabalarına rağmen bu esrarengiz kuştan kurtulamaz. Halbuki Bayan Kostak’ın pek hoşlanmadığı bu davetsiz misafir arkadaşı Lenore’un gidişinden bu yana tamamlayamadığı kitabını yazması için ona ilham kaynağı olacaktır. 

Müzik ve kukla kullanımının öne çıktığı oyun için Edgar Allan Poe’nun Kuzgun şiiri bestelenmiş ve bir kuzgun kuklası yapılmıştır. Oyunun müzikleri opera ve müzikal sanatçısı, aranjör ve akademisyen Çelik Kasapoğlu’na, kukla tasarımı Mimar Sinan Üniversitesi Dekor Tasarım Bölümü mezunu kukla tasarımcısı Anna Karayorgi’ye, koreografi ise yine Mimar Sinan Üniversitesi Modern Dans lisans ve yüksek lisans mezunu Pınar Akyüz’e aittir.

1809-1849 yılları arasında yaşayan ünlü yazar Edgar Allan Poe, yazdıklarıyla dedektiflik öykülerine, gotik estetiğe, günümüzün popüler korku edebiyatı ve sinemasına ilham kaynağı olmuştur. Tüm dünyada Edgar Allan Poe’nun dünyası yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da hitap etmekte, çocuklar için Poe’nun öyküleri uyarlanmakta ve çeşitli yaş gruplarına ulaşmaktadır.

Kronotop, Amerikan edebiyatının yapı taşlarından biri olan “Kuzgun” şiirinden hareketle tasarladığı bu oyunda çocukların farklı olanın estetiğiyle buluşmasını hedeflemektedir.

EKİP HAKKINDA:

Kronotop, Cemre Buğra Ün ile Ülkü Şahin tarafından 2018 yılında kurulmuş bir tiyatro topluluğudur.

Var olan oyunculuk eğitimlerinin yanı sıra 2016 yılı mezunu oldukları Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu programında yer alan maske oyunculuğu, grotesk oyunculuk, bufon, clown gibi tekniklerle ve “ozan oyuncu” kavramıyla tanıştıktan sonra çalışmalarını daha bedensel ve şiirsel olana yönelten ikili ilk projelerinde grotesk üzerinden bir araştırma yaparak ve ‘İlerici Kırk Yaş Altı Tek Eserli Kadın Yazarlar Derneği’ adlı oyunlarını sahneye koymuştur. Metin ve konsepti Cemre Buğra Ün ve Ülkü Şahin’e ait olan oyunda bir “dernekler dünyası”nda yaşayan edebiyat insanları konu alınmıştır. Hem oyunculuk tekniğinde hem de karakterlerin tasarımlarında farklı bir üslup araştırılarak yaratılan oyunda 5 kadın oyuncu 13 farklı karakteri oynamıştır. İkinci projeleri olarak Edgar Allan Poe’nun dünyası ve Kuzgun şiirinden ilhamla yazdıkları “Bayan Kostak ve Kuzgun” oyunu müzik ve kukla kullanımının öne çıktığı 5 yaş üzeri her yaştan seyirciye hitap eden bir oyundur.

Cemre Buğra Ün ve Ülkü Şahin alandaki çalışmalarına oyuncu olarak devam etmekte, aynı zamanda kendi ekiplerinde üretim ve araştırmalarını sürdürmektedirler.

BAYAN KOSTAK VE KUZGUN OYUN KÜNYESİ

Metin ve Konsept: Cemre Buğra Ün, Ülkü Şahin

Yönetmen: Ülkü Şahin

Müzik: Çelik Kasapoğlu

Kukla tasarımı ve uygulama: Anna Karayorgi

Koreografi ve Hareket Düzeni: Pınar Akyüz

Işık Tasarımı: Ersin Yaşar

Dekor: Cemre Buğra Ün

Hareket Düzeni:  Pınar Akyüz

Kostüm ve Makyaj Tasarımı: Ülkü Şahin

Oynayanlar: Cemre Buğra Ün, Özgür Doğa Görürgöz

Vokal: Metin Bahtiyar

Seslendirme: Cemre Buğra Ün, Çelik Kasapoğlu, Özgür Doğa Görürgöz, Ülkü Şahin

OYUN TARİHLERİ:

1 Mart 2020, 14:00, Podyum Sanat Mahal, Bursa 

29 Mart 2020, 14:00, Kadıköy Boa Sahne

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku