Kültür Bakanlığı Sağ Gösterip Sol Vuruyor!!!

editor
115 Görüntülenme
Kültür Bakanlığı Sağ Gösterip Sol Vuruyor!!!

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın açıkladığı, önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı toplantı ile kamuoyuna duyurulması planlanan pakette yer alan düzenlemelerden biri diğerinin gölgesinde bırakılarak haber “müjde” adı altında verildi.

Tartışma yaratacak aşağıdaki düzenleme daha önce TÜSAK adı altında açıklanan ve sanatçıların tepkisini çeken taslakta yer almaktaydı. Sanatçılar ve akademisyenler tarafından bu düzenleme kurumların içini boşaltmaya yönelik bir girişim olarak ifade edilmişti. Bu düzenlemenin sanatçıları emekliliğe zorlamak anlamı taşıyacağı da belirtilmişti.

Müjde başlığı altında verilen fakat gölgede kalan haber şöyle: Devlet Tiyatroları, Güzel Sanatlar, Devlet Opera ve Bale’de görev yapan bakanlık sanatçılarına da emekliliğe teşvik paketi hazırlanması öngörülüyor. Bakanlık sanatçılarından 1900’ün üzerindeki sanatçının emekliliği hak etmesine rağmen yaş haddinden dolayı emekli olamadıkları belirtiliyor. Bu kapsamda bale, tiyatro sanatçıları, opera  ve güzel sanatlar kadrolarında bulunanlardan yaş haddini aşmasına 6 yıl kalanlara emekli maaşının yüzde 50, 3-6 yıl kalanlara yüzde 40, yaş haddi 3 yıldan az kalanlara ise ikramiyelerinin yüzde 30 fazla ödenmesi planlanıyor.

Ana başlık olarak sunulan, uzun yıllardır tartışılan ve kamuoyunda olumlu bir girişim olarak adlandırılan ‘emektar sanatçılara emeklilik müjdesi’ keşke ad verilmeden TÜSAK’ın arkasına saklanmasaydı.

Emektar Sanatçılara Emeklilik İmkânı Tanıyacak Düzenleme Haberi Şöyle
Emeklilik yaşına gelmiş ancak priminde eksik bulunan 7 bin 132 sanatçıya geriye doğru borçlanıp emekli olma hakkı getirilebilecek. Buna göre, serbest çalışan ve büyük çoğunluğu primini kendisi ödeyerek emekli olmaya çalışan sanatçılarla ilgili düzenleme yapılacak. Bu sanatçılara geriye doğru borçlanarak emeklilik hakkı verilmesi planlanıyor. Verilen bilgiye göre, emeklilik şartları taşıyan ancak, eksik primleri olduğu için emekliliğe hak kazanamayan sanatçılarla ilgili saptama yapıldı. Tiyatro, sinema, ses sanatçıları, yazar ve çizerlerin de içinde olduğu 7 bin 132 kişinin bu durumda olduğu belirlendi. Buna göre, belirlenecek bedeli ödeyecek olan sanatçıların emeklilik hakkına kavuşacağı belirtildi.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku