“Kültür-Sanat Sen” Çalıştay Düzenliyor

editor
53 Görüntülenme
“Kültür-Sanat Sen” Çalıştay Düzenliyor

0f9f2c4ac314569afbfb8ab4ee9198bf_MKültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası 18-20 Şubat tarihleri arasında İstanbul’a bir Çalıştay düzenliyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kısa bir süre sonra ilgili kuruluşlara göndereceği taslağı İstanbul’da yapılacak Çalıştay öncesi göndermesinin, yapılacak Çalıştay’ın daha verimli geçmesine önemli katkısı olacaktır.
Tarafların birbirine güvensizliklerinin devam ettiği bir süreçte yapılacak bu jestin, güven anlamında da önemli bir adım olacaktır.

“Kültür-Sanat Sen”in Çalıştay’a ilişkin açıklaması şöyle:

“Kültür ve Sanat alanında uzun zamandır birikmiş sorunlarımızı daha da derinleştirecek müdahaleleri masaya yatırıyoruz.

Kültür ve sanat emekçileri olarak bir araya geliyoruz.

18-20 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da “KÜLTÜR VE SANATA SİYASİ VE EKONOMİK MÜDAHALELERE KARŞI ALTERNATİFLERİMİZ”  çalıştayı ile kültür ve sanat alanında faaliyette bunan kişi, dernek, vakıf, meslek örgütü, Demokratik Kitle Örgütü, Özerk Sanat Konseyi ve sendika olarak ortak alternatif oluşturmayı amaçlıyoruz.

Davetiye-01Kültür ve sanat emekçileri olarak yıllardır birikmiş sorunlarımıza çözüm aradık, ancak bir muhatap bulamadık. Toplumun tüm kesimlerine Kültür ve sanat hizmeti götürmesi gereken kurumlarımız gerek mevzuat sorunları, gerek mali sorunlar nedeniyle bu amacını yeterince gerçekleştiremese de Türkiye’de kültür sanat geleneğini yaratan kurumlardır. Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yasa ve tüzük sorunlarının yanında bir de bağımsız sanat yapabilme olanağı elinden alınmaktadır. Diğer yandan esnek istihdam biçimleriyle bu kurumlarda çalışan emekçilerin sorunları giderek derinleşmektedir.

Davetiye-02Kültür ve sanat alanında başta uzun zamandır gündemde olan TÜSAK tasarısı olmak üzere yapılan bütün müdahaleler sürerken, biz de kendi taleplerimizi ete kemiğe büründürmek istiyoruz. Bu amaçla gerçekleştireceğimiz çalıştayın ardından oluşturacağımız ortak deklarasyonumuzu 20 Şubat 2014 tarihinde saat: 11.00’de basınla ve kamuoyuyla da paylaşacağız. Buradan sizin aracılığınızla Kültür ve sanat alanında emek veren tüm kişi ve kurumlara seslenmek istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtilen çalıştay yapılır mı yapılmaz mı bilemiyoruz. Ancak biz oluşturulma sürecinde bulunmadığımız bu yaklaşımı kabul etmiyoruz. Kültür ve Sanat alanında yapılacak düzenlemelerin tarafları olarak bize el altından yasa tasarısı hazırlanılıp dayatma yapılmasına itiraz ediyoruz.  Tüm sanatçılarımızı ve emekçilerimizi çalıştaya katılmaya ve görev almaya davet ediyoruz.

 Tarih: 18, 19 ve 20 Şubat 2014

Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Toplantı Salonu Karaköy / İst.
İletişim: İst. Şube: 0 505 4482051 / 0 212 2511044
Genel Merkez:0 542 5642678 / 0 506 6807511”

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku