Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Kültür-Sanat Alanındaki Destekleri Açıkladı

editor
2464 Görüntülenme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesaplarından kültür ve sanat alanlarında yapılan düzenlemelerle ilgili paylaşımlar yaptı. Bakan Ersoy, koronavirüsten dolayı yaşanan, yaşanabilecek sıkıntılara yönelik önlemleri sıraladı.

Bakan Ersoy sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

TİYATROLARA DESTEK

– Yeni sezonda yapılacak yardımların üst limitlerini ve yardım yapılacak özel tiyatro sayısını artırıyoruz. Başvurularını Temmuz, yeni sezon ödemlerini ise Eylül ayı olmak üzere öne çekiyoruz.

– 2019-2020 sanat sezonu için bakanlıktan yardım almış özel tiyatroların (yasaklar kapsamında oyun taahhütlerinin tamamını yerine getirmeseler de) 11 Mart 2020 tarihine kadar proje destek miktarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecektir.

– Özel tiyatroları; kapasiteleri ve personel sayıları ile orantılı desteklemek için çalışıyoruz. Özel tiyatroların devlet teşvik ve desteklerinden faydalanması sağlandı. Aynı zamanda 130 özel tiyatroya Kültür Girişimi Belgesi alma hakkı tanındı.

– Bakanlığa bağlı Devlet Tiyatroları, Devlet Opera Balesi, Güzel Sanatlar Genel Müdürlükleri’nde 3000’den fazla yevmiyeli çalışan sanatçımızı 2020 Ocak ayı itibarıyla; yıllık sözleşme kapsamına aldık.

– Etkin Kütüphane Evinizde, Kütüphanem Cepte, E-Kitap Mobil Uygulaması ve Konuşan Kitaplık hizmetleri dijital ortamda sizlerle.

SANAL MÜZE YAYINDA

– Gidemediğiniz müzeleri sanalmuze.gov.tr adresi üzerinden gezebilir, nitelikle vakit geçirmek istediğiniz her an, Youtube kanalımızı üzerinden bakanlık arşivine ulaşabilirsiniz.

– Ayrıca çocukların da keyifli vakit geçirmesi için Youtube kanalımızı ziyaret ederek çocuk oyunlarına kolayca erişebilirsiniz.

– ‘Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın’ etkinliği kapsamında, 1 milyon öğrenci için sunulan ücretsiz film hediye kapasitesi 2 milyon öğrenciye çıkarıldı. Bu sayede Anadolu’daki sinemalarımızın da desteklenmesi sağlandı.

 

MESLEK BİRLİKLERİNE DESTEK

– Müzik, sinema, ilim-edebiyat, güzel sanatlar ve radyo-televizyon sektörlerinde; eser sahipleri ile yapımcı ve yayınevlerinden oluşan 27 meslek birliğinin 2020 yılı destek tutarları %50 oranın artırıldı.

 

Kaynak:http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-yapilan-duzenlemeleri-paylasti-1731248

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku