Kuvva2“Kurtuluş Savaşı Destanı” bir büyük prodüksiyon olarak Tiyatro 2000 tarafından sahneleniyor. Nâzım Hikmet’in ünlü eseri “Kuva-yi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı” şairin Bursa Hapishanesi’nde 1940’lı yıllarda kaleme aldığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinin içinde yer almaktadır.

Kurtuluş savaşımızı 1919’da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanlarımızın yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır.

Nâzım Hikmet bu eserde, şiirselliğin yanında koyduğu tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı destanının hem anlatanı hem savunanı durumundadır.Kuvva1

Bu büyük eserde, değerli tiyatro oyuncularımız Tamer Levent, Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tunçer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu ve anlatıcı olarak Zeliha Berksoy yer almaktadır.

Büyük ressamımız Abidin Dino’nun Kurtuluş Savaşı Destanı için yaptığı eserler, ayrıca değerli kompozitör Muammer Sun ‘un Kurtuluş Senfonisi oyunun yönetmeni Zeliha Berksoy tarafından sahneye konulmuştur.

Oyunun dekorunu Gökhan Yücesal, ışık tasarımını Yakup Çartık, makyajı Mira Civelek, ve müzik direktörlüğünü İlteriş Sun yapmıştır.

“Kuva-yi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı” 18 Mart 2014 Salı günü Beyoğlu Ses tiyatrosunda saat 20.00’de seyircisiyle buluşan oyun, her Pazartesi günü Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda saat 20.00’de sahnelenmeye devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here