Nazım Hikmet’in Türk Kurtuluş Savaşı’nı yazdığı destandan uyarlanan Kuvayi Milliye – Kurtuluş Savaşı Destanı,19 Ocak 2015 Pazartesi günü saat: 20.00 de Akün Sahnesi‘nde.
Kurtuluş Savaşı, 1919’da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanların yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır.

Nazım Hikmet’in ünlü eseri Kuvayi Milliye – Kurtuluş Savaşı Destanı, şairin Bursa Hapishanesi’nde 1940’lı yıllarda kaleme aldığı Memleketimden İnsan Manzaraları eserinin içinde yer almaktadır.

Nazım Hikmet bu eserde, şiirselliğin yanında koyduğu tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı Destanı’nın hem anlatanı hem savunanı durumundadır.

Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (ANAÇEV) yararına sergilenecek bu büyük eserde TOBAV Genel Başkanı Tamer Levent’in yanı sıra değerli tiyatro oyuncuları  Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tunçer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu ve anlatıcı olarak Zeliha Berksoy yer almaktadır.

Oyun büyük ressam Abidin Dino‘nun Kurtuluş Savaşı Destanı için yaptığı eserleri ve değerli kompozitör Muammer Sun‘un Kurtuluş Senfonisi ile Zeliha Berksoy tarafından sahneye konuldu. Oyunun dekorunu Gökhan Yücesal, ışık tasarımını Yakup Çartık, makyajı Mira Civelek ve müzik direktörlüğünü İlteriş Sun üstlendi.

Kuvayi Milliye – Kurtuluş Savaşı Destanı ile Ankaralıların kaçıramayacağı bir sanatsal performans sunulmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here