“Lena, Leyla ve Ötekiler”  Türkiye prömiyeri yapmaya hazırlanan Prof. Zehra İpşiroğlu‘nun göç ve kimlik meselesi ekseninde kadın sorununa değindiği bir oyun. 09 Nisan’da İlk kez sahnelendi olan bu yeni metin, tiyatronun usta ismi Ayla Algan tarafından yönetiliyor. Tek kişilik oyunda Cihan Bıkmaz rol alıyor.

“Lena Leyla ve Ötekiler” 1989 sonrası dünyada pek çok farklı alanda önemli bir sorgulama alanına dönüşen ‘göç ve kimlik’ meselesine kadın penceresinden bakıyor. Sovyet Birliği döneminde çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını yaşamış bir kadının aşkın peşinden Türkiye’ye gelişi ve kendini kültürel uyumlanma çabası ile burada var etmeye çalışması dünya tarihinin yakın dönemine de ayna tutuyor. Çernobil Nükleer Santrali’nin patlaması sonucu yaşanan büyük kayıplar, Sovyetler Birliği’nin çöküşü ile dünyanın geçirdiği dönüşüm ve küresel bir şehir olarak büyüyen İstanbul, kentte merkezin dışında oluşan yoksul kenar mahalleler, o bölgelerde yükselen muhafazakarlık gibi tarihsel süreçler bir kadının göç ve kimlik arayışının paralelinde ilerliyor.

Oyun aslında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından kapitalizmin en güçlü araçlarından birine dönüşen küreselleşme fikri için de önemli sorular barındırıyor.

Bu büyük vaad mobil yaşam, çok kültürlülük, dünyanın küçülmesi gibi söylemleri içeriyor. Evet küreselleşme ile sermayenin hareket kabiliyeti artıyor ancak söz konusu olan insan göçü olduğunda beraberinde ne tür sorunlar yaşanıyor?

Zehra İpşiroğlu yazdığı oyun ile buraya ait kültürel, sosyal, siyasi ve ekonomik sorunları yabancı göçün penceresinden tartışabileceğimiz yeni bir imkan sunuyor. İçinde kaybolduğumuz meselelere mesafeli bakabilmemizi sağlayan aslında bir yabancı olan Lena’nın gözü.  Lena, Leyla’ya dönüşmeye çalışırken biz de kendi sorunlarımızı hem içeriden hem de dışarıdan görebileceğimiz güçlü bir bakış açısı kazanmış oluyoruz.

Oyun  BBT Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi’nde 09,10,14 ve 23 Nisan’da saat 20.30’da izlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here