“Leyla’nın Evi” Kasım Ayında Anadolu Turnesinde…

editor
22 Görüntülenme
“Leyla’nın Evi” Kasım Ayında Anadolu Turnesinde…

Leyla'nın Evi Afiş (2)Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanında uyarlanan ve  Tiyatrokare tarafından sahneye taşınan “Leyla’nın Evi” bu yıl dördüncü sezonuyla sahneleniyor. Son yılların en çok seyredilen tiyatro oyunu olan  “Leyla’nın Evi” rekor seyirci sayısıyla bir ilki gerçekleştiriyor. İlk defa romandan uyarlanan bir tiyatro oyunu, kitap okuyucu sayısını geçti. 2006 yılında basılan kitap, bugüne kadar 71 baskı ile ortalama 125 bine okuyucuya ulaştı. Dört yıl önce sahneye uyarlanan roman 400 oyunla da 150 bin seyircinin beğenisini kazanmıştır. Başarısını her yıl katlayarak büyüten “Leyla’nın Evi”, tiyatromuz için önemli yeri olan Vasfi Rıza Zobu, Afife Jale, Sadri Alışık ödüllerinin de  sahibi olmuştur.

Oyun, gelenek ve göreneklerine bağlı, gayri Müslüm bir babadan doğan ve annesini erken yaşta kaybeden Leyla Hanım’ın oturduğu yalıdan ayrılmak zorunda kalmasıyla başlar. Toplum tarafından dışlanan Leyla Hanım’ın yolları Almanya’da büyüyen genç Roxy yani Rukiye ile yollarının kesişmesiyle devam eden oyun seyirciye farklı kültürlerin bir sentezi sunar.

Dört sezondur kapalı gişe oynayan Eylül ayında sezona başlayan “Leyla’nın Evi”,  Kasım ayında  Anadolu turnesinde seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Oyunun konusu: Bir yalının el değiştirmesinden yola çıkarak kuşak çatışmalarının anlatıldığı oyun, Bosnalı Yalısı’nın mirasçısı Leyla Hanım’ın yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu ve karısı Necla tarafından çıkarılmasıyla başlar.  Birbirini tanımayan ve tamamen  bağımsız karakterdeki üç kişinin hayatının  kesişmesiyle gelişen olayların anlatımıyla oyun, kültürel farklılıkların da sentezini yapar.leylanin evi

Oyun yazarı: Zülfü Livaneli

Yöneten: Nedim Saban

Oyuncular : Celile Toyon, Ayça Varlıer, Halim Ercan, Gökçer Genç, Dicle Alkan, Nuri Gökaşan, Ethel Mulinas, Meral Asiltürk, Ergin Kılıkçıer, İsmail Karaer

Oyun tarihleri :

6 Kasım saat 20:00’de Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı İskenderun,

7 Kasım saat 20:00’de Onat Kutlar Sahnesi – Gaziantep

8 Kasım saat 20:00’de DSİ Tiyatrosu Salonu – Şanlıurfa

9 Kasım saat 20:00’de Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi – Elazığ

10 Kasım saat:20:00’de Sabancı Kültür Merkezi – Malatya

11 Kasım saat:20:00’de Artuklu Üniversitesi K.M. – Mardin seyirciyle buluşacak.

Biletler gişelerde ve Biletix’de satışa çıkmıştır.

Ayrıca www.tiyatrokare.com.tr

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku