Hikâyeleri anlatmak acıları azaltır mı?
“Nasıl olsa benim başıma gelmez.” dediğimiz felaketler gerçekten o kadar uzak mı?
“Nereye Gitti Bütün Çiçekler?”

Eve Ensler tarafından Bosna Savaşının ardından, kaleme alınan bu oyun, mülteci kampında yaşayan insanların ve yaşanan hayatın, kadınların gözünden anlatılmasıdır.

Oyunu yönetmeni Tuğrul Tülek, sahnelemeyi yaparken, hikâyeyi belirli bir coğrafyadan ve zamandan çıkarıp, ülkesizleştirmeyi, zamansızlaştırmayı, sadece bu soruna odaklanmayı ve hikâyemizi yazarın da yaptığı gibi kadınların üzerinden aktarmayı tercih etmiştir.

Her kadının hikâyesinin ayrı ayrı işlendiği, asla abartıya kaçmadan, fazla dramatize etmeden, tamamen ve dosdoğru aktarıldığı oyunun kahramanlarından biri, bu kamplardan birine gelip, insanları “iyileştirmeyi” devlet tarafından verilen görevle kabul etmiş Amerikalı bir psikolog.

Elbette konudan tamamen uzakta ve savaş olgusunu sadece medyadan takip eden birinin bu kampa geldiğinde yaşadığı şok ve değişim oyunun mihenk taşlarından birisi olacaktır

Zira hayatındaki en travmatik vakaların anoreksik hastalar olduğunu düşünen bu kadın, GERÇEK olgusuyla tanıştığında artık hayatındaki hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Oyunun diğer karakterleri, yine Amerikalı ancak çok kez savaş bölgelerinde bulunmuş bir travma danışmanı ve kampta yaşam mücadelesi veren farklı sosyo kültürel yapılardan gelen kadınlardır.

Kadın mülteciler kendi hikâyelerini anlatırken, seyirci bir yandan savaşın ve mülteci olmanın korku ve çaresizliğine tanık olacak, diğer yandan da kadınların kendi aralarındaki ilişkilerin nasıl güçlendiğini görecek…

Müziğin hikayeyle iç içe geçtiği oyunda, oyuncuların enstrüman çalıp şarkı söylediklerine de şahit olacaksınız.

Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak istemektedir.

Oyunun müziklerinden oluşan albümden sağlanan gelirin tamamı, mülteci ailelerine ve kadın kuruluşlarına bağışlanacaktır.

Oyunun Künyesi
Yazan: ​​​Eve Ensler’in Necessary Targets adlı oyunundan serbest uyarlama
Çeviren: ​​Tuğrul Tülek – Feri Baycu Güler
Yönetmen: ​​Tuğrul Tülek
Oyuncular: ​​Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu, Ece Yüksel

08 Kasım / Garaj İstanbul
18 Kasım / CKM Büyük Salon
22 Kasım / Garaj İstanbul
25 Kasım / Trump

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here