Heiner Müller’in Medea-Material metninden hareketle oluşturulan “Medea Belleği”, Ömer Polat’ın yazdığı “Ben” metni üzerine kurulmuştur. Günümüzün kaos ortamını delilik kavramı üzerinden, fiziksel tiyatro yöntemiyle tartışmaya açmaktadır.

“Medea Belleği” Türkiye, Yunanistan, Polonya ve Yeni Zelanda’lı sanatçıların bir araya gelerek “Theatre Andra” ve “Vol.5 Tiyatro” işbirliği ile gerçekleştirdiği projedir.

Doğduğu toprakları sevdiği adam için terk eden Medea, savaş ve iktidar hırsına kapılan kocası tarafından aldatılarak terk edilir. İki oğlu ile denizin sonsuzluğuna sürgün edilen Medea, kendisi ve çocuklarıyla beraber şehirde kalmak için bir gün ister…
Grotowski Enstitü’de yer alan Studio Matejka’nın kurucu üyelerinden, Amerika Gonzago Üniversitesi, Yunanistan Ulusal Tiyatro ve Theatre Andra’nın yönetmeni olan Alexandra Kazazou‘nun rejisini yaptığı projenin sahne ve ışık tasarımı Karol Jarek, müzik tasarımı Samuel Alty‘e ait.

Yönetmen: Alexandra Kazazou
Sahne ve Işık Tasarımı: Karol Jarek
Müzik Tasarım: Sam Alty
“BEN” Metni Yazarı: Ömer Polat
Işık ve Müzik Kumanda: Alpdoğan Selçuk
Reji Asistanı: Özge Oldaç
Metin Düzenleme: Bülent Yıldız
Oyuncular: Gizem Tataroğlu, Nilsen Arıbaş ve Gülen Gündüz

Gösterim Tarihleri: 06/07 Nisan 2017
“Boyoz Akademi Sanat Merkezi”
Adres:Tiyatro Sokağı (1713) No:38 Karşıyaka
İletişim:0232 381 83 45


“VOL:5” Hakkında

Farklı oyunculuk disiplinlerinden gelmiş üç oyuncunun kurduğu bir tiyatrodur. Bu disiplinler ekseninde klasik tiyatro ve çağdaş tiyatronun bir araya geldiği, anlaşılır bir sahne dilini kullanır. Bu anlamda kurulduğu şehrin, temel sanatsal dinamiklerini ve uzam anlayışını bir arada tutmayı hedefler. Sanatsal üretim malzemesi toplumun kendisidir. Bu bağlamda, kurulduğu 2016 mayıs ayından itibaren, “Tehlikeli Saplantı”, “Oyunbozan” (Çocuk Oyunu) ve “Medea Belleği” adlı projelerin üretimini gerçekleştirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here