Mehmet Ege Hayatını Kaybetti…

editor
203 Görüntülenme
Mehmet Ege Hayatını Kaybetti…

Devlet Tiyatroları eski Genel Müdür Vekili, oyuncu ve yönetmen Mehmet Ege geçirdiği kalp krizi sonucu dün akşam hayatını kaybetti.

indir

Mehmet Ege, İzmir’de yapılan Devlet Tiyatroları Koordinasyon Toplantısı’na katıldıktan sonra döndüğü Ankara’da toplantıya ilişkin son notlarını toparlarken geçirdiği kalp krizi sonrası aramızdan ayrıldı.

Mehmet Ege’nin yakın arkadaşı, oyuncu Atsız Karaduman “Mehmet’in vasiyeti koordinasyon toplantısının Ankara’da yapılmasıydı. Onun vasiyeti mutlaka yerine getirilecek ve Mehmet Ege’ye yakışır şekilde Ankara’da yapılacak” dedi.

Oyuncu ve yönetmen Mehmet Ege yarın saat 10:30’da Büyük Tiyatro’da yapılacak törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Mehmet Ege Kimdir?
1945 yılında İstanbul’da doğan sanatçı 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi. Basın yayın Genel Müdürlüğü Prodüksiyon Dairesinde Foto-Film Şube Müdürü ve TRT Televizyon Dairesi Başkanlığında, araştırmacı ve yönetmen olarak çalıştı. TRT Televizyonlarında Belgesel Programlar Müdürlüğünün kuruluşunda kurucu müdür olarak görev aldı. Türk Televizyonlarının ilk dizi belgeseli “Ankara Belgeseli”nin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptı. Katıldığı 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında Savaş Kameramanı olarak görev yaparken gazi oldu.

1985 yılından başlayan Devlet Tiyatrosu döneminde,  kırkı aşkın oyunda oyuncu ve rejisör olarak görev aldı. Sanatsal çalışmalarının yanı sıra; 1991’de Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü ve 1992 yılında Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1994 yılında seçilmiş ilk Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak çalışan Mehmet Ege, Devlet Tiyatrosu Sanatçılarının seçimi ile getirildiği Sanat Yönetim Kurlu Üyeliğini iki dönem sürdürdü. Ege bu idari görevlerden başka bir dönem TOBAV (Tiyatro Opera Bale Çalışanları Vakfı), iki dönem de kurucu üyeleri arasında yer aldığı DETİS (Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği) Genel Başkanlıkları yaptı.

 Sanatçı, 2010 yılında Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

 Yönettiği Oyunlardan Bazıları
Küçük Nasrettin, Karanlıkta İlki Işık (Kubilay) Nazım Üçlemesi, Bıçak Sırtı, Ana Baba Günleri, Tütüncü Dükkanı, Savaş İkinci Perde de Çıkacak, Söz Veriyorum, Bir Ümit İçin (Monserrat), Hoş Geldin Amerika, Kurtuluştan Kuruluşa, Aşk Evlerden Uzak, Yıldız Olmak Kolay mı, Yıldız Yargılaması, Şili’de Av, Joseph ile Maria, Derbi ya da Darbe.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku