Moda Sahnesi sezonu iki yeni oyunla açıyor

editor
1313 Görüntülenme

Moda Sahnesi yeni sezonu iki yeni oyunla karşılıyor: “Yeni Bir Şarkı” ve “Ver Parayı!”. Geçtiğimiz sezonlarda sahnelenmeye başlayan oyunlar da seyirciyle buluşmaya devam edecek. 

“Yeni Bir Şarkı” 21 Eylül’de prömiyer yapıyor

Marguerite Duras’ın uzun bir evlilik ilişkisinden sonra ayrılan bir çiftin dört yıl sonra buluşmaları ve yaşadıklarını gözden geçirmelerini konu edinen “Yeni Bir Şarkı” oyunu, 21 Eylül’de prömiyer yapıyor. Modern klasikler arasına giren oyun, “kadın özgürleşme hareketinin” güçlü izlerini taşıyor. Murat Erşen’in çevirdiği “Yeni Bir Şarkı”yı (orijinal adı: la musica deuxieme) Kemal Aydoğan yönetiyor. Bengi Günay’ın sahne tasarımını yaptığı oyunun ışık tasarımını İrfan Varlı, görsel tasarımını, Cansu Köksal, Burak Günay yapıyor. Kostüm tasarımını Gamze Saraçoğlu’nun yaptığı oyunun rollerini Melis Birkan ile Caner Cindoruk paylaşıyor.

21-22-25-26-27-28 Eylül tarihlerinde oynamaya devam edecek oyun, sezon boyunca Moda Sahnesi’nde olacak.

İkinci Yeni Oyun:  “Ver Parayı!”

Sezon ikinci yeni oyunu “Ver Parayı!”,  seyirciyi hayli tanıdık anlarla buluşturan ironik ve çarpıcı bir ekonomik kriz oyunu… Uzun çalışma saatleri, uç uca eklenen kredi borçları, ameliyat sırası bekleyen yaşlılar, seks işçiliği yapan öğrenciler, dolandırıcılar, göçmenler, enflasyon ve işsizlik; öte yanda halk hızla yoksullaşırken krizin hep teğet geçtiği süper zenginler. Kimi lüks cipini satarak bulur ekonomik dengeyi, diğeri doğalgazı ve yemeğini kısarak… Ekonomik krizin olumsuz etkileri dalga dalga bütün topluma yayılırken beliren o rahatsız edici soru, şimdi: Aşk mı yoksa para mı, şansınız hangisine açık olsun?

23.İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapacak olan oyunun künyesi şöyle:

Yazanlar: Andreas Sauter, Bernhard Studlar

Yöneten: Kemal Aydoğan, Çağlar Yalçınkaya

Çeviren: Gülen İpek Abalı, Ayşe Gülsüm Özel

Sahne Tasarım: Bengi Günay

Işık Tasarımı: İrfan Varlı

Ses Tasarımı ve Müzik: Mustafa Avcı

Oynayanlar: Süreyya Güzel, Öner Ateş, Mehmet Solmaz, Cihat Süvarioğlu, Ali Büyükkartal, Zeynep Güngörenler, Elif Gizem Aykul

Repertuvarın Diğer Oyunları

Moda Sahnesi’nin geçtiğimiz sezonlarda sahnelenmeye başlanan ve büyük ilgi gören oyunlarından “Hamlet”, “Kıyı”, “Bütün Çılgınlar Sever Beni”; dans tiyatrosu örnekleri “Maraton” ve “Balerin”; çocuk oyunu “Anlaştık Mı?” sezon boyunca seyircileriyle buluşmaya davam edecekler.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku