Muhteşem kutlamaya verilen aradan sonra saat 13:00’de Erhan Yazıcıoğlu “çocukları” Aslı İçözü, Arif Akkaya, Engin Alkan, Yiğit Sertdemir ve Hakan Arlı ile birlikte sahnedeki yerlerini aldılar.

Hava ciddileşmiş, coşku yerini sessiz bir beklemeye devretmişti ve Erhan Yazıcıoğlı tarihi konuşmasına başladı:

Sevgili arkadaşlar, 7 Ağustos tarihinde göreve geldik. Göreve bazı sözleri alarak geldik çünkü sizin de bildiğiniz gibi mevcut yönetmelikle bu tiyatronun yönetilemeyeceğini, tiyatroyu tiyatrocular yönetir kavramına aykırı olduğunu o günkü müdürümüz dahil (Salih Efiloğlu) çok kişiyle paylaştık. Belediye’de bazı işlerin ağır yürümesi nedeniyle beklentilerimize ulaşamadık.

Bunun karşılığında ne yaptık? Sayenizde; teknisyeniyle, çaycısıyla, yönetmeni, dekorcusu, kostümcüsüyle en büyüğünden en küçüğüne kadar zehir gibi çalıştınız. Sizinle onur duyuyorum.

Bunun yanında gerçekten hiçbir oyunun hiçbir masrafından kaçınmayan, Belediye’yle aramızda köprü kuran iki müdürle (Salih Efiloğlu, Şevket Demirkaya) çalıştık. Bu müdürler gerçekten sanatçı kafasına sahip, sanatçıya saygı duyan –bunları içimden gelerek söylüyorum, hiçbir kaygım yok-  insanlar, ancak tiyatroda işler ne kadar hızlı yürüyorsa, tiyatromuzu ne kadar uçurduk ve parlattıksa arkadaşlarımla birlikte, -bu çocukların burada yattıklarını biliyorum. Bunca emeği kimseye yaranmak için yapmadık. Nelerle karşılaştık yılmadık. Topa tutulduk, tehdit edildik hiçbirisine pas vermedik. Atılan her topu göğsümüzde yumuşattık, çalımı attık şutu çektik. Ve biz işimizi çok iyi yaptık. Bu beklentiler doğrultusunda ve tez canlı bir ekip olarak, özellikle ben beklemeyi sevmem, bekletmeyi de hiç sevmem. Ama ne yazık ki bizi bekletmek zorunda kalanlar var. Ben 27 Mart’ın size müjdeler verilecek bir gün olmasını diledim ve 2 ay önce bu günü deklare ettim yöneticilerimize. Ancak uğraştıklarını da gördüm, gerçekten çok uğraştılar. Ama ne yazık ki beklentilerimize ulaşamadık. Birkaç gündür duyduğunuz gibi istifa etmeyi düşündük. Sizlerden öyle sevgi dolu tepkiler geldi ki ha bir gün daha beklemişiz ha bir saat daha ama asla 10 gün daha değil. Şimdi sizden izin alarak birkaç gün daha bekleyelim mi?

Sorusu üzerine fuayeyi dolduran Şehir Tiyatrosu çalışanların yoğun alkışlarıyla istifalarını birkaç gün daha bekletme kararı aldılar.

GSY Yardımcısı Engin Alkan, sezon başından bu yana gerçekleştirilenleri tek tek okudu, okuduğu etkinlikler 3-4 sayfaydı, akılda kalanlardan en çarpıcısı bu sezon 17 yeni oyun yapılmış.

Mikrofonu tekrar alan Erhan Yazıcıoğlu şu açıklamayı yaptı:
Göreve gelirken iki konuda geri adım atmayacağımızı söyledik. Bu yönetmelikle tiyatro yönetilemez, tamamını bir anda değiştirmenin zor olduğunu ifade ettiler, bu anlayışla bir taslak hazırladık ve ilettik, hukukçular incelediler, sorun olmadığı raporunu verdiler ama adım atılmadı. İkinci olarak münhal kadroların doldurulmasını istedik % 80’ninin gerçekleşeceği sözü aldık ama bu da gerçekleşmedi, bugün saat 13:00’e kadar bekleyeceğimizi 2 ay önce iletmiştik, şimdi sizin onayınız ile bir kaç gün daha bekleyeceğiz.

Bu iki talebimiz yerine getirildikten sonra, diğer taleplerimizi de ileteceğiz tabii ki.” diyerek sözlerini alkışlarla sona erdirdi.

Haber: Gülhan Demirkanlı

Şehir Tiyatroları’nda “Dünya Tiyatro Günü” Coşkuyla Kutlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here