Müstesna Tiyatro’dan Dev Prodüksiyon! “Küheylan”,

akdeniz
79 Görüntülenme
Müstesna Tiyatro’dan Dev Prodüksiyon! “Küheylan”,

Müstesna Tiyatro, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve Oscar ödüllü senarist Peter Shaffer tarafından yazılan efsanevi oyun “Küheylan”ı, 3D mapping teknolojisiyle birleştirerek dev bir prodüksiyona imza attı! Daha önce Mehmet Ali Erbil ve Tolga Çevik’in akıllardan silinmeyecek bir performansla oynadığı Alan Strang karakterine bu kez genç oyuncu Yağız Can Konyalı can veriyor. Farklı rejisiyle dikkatleri üzerine toplayan yönetmen Uygar Özçelik tarafından sahnelenen ve usta oyuncu Tamer Levent, İpek Tenolcay, Gözde Cığacı, Şener Savaş gibi isimlerin de yer aldığı psikolojik gerilim; 2, 6, 11, 22,  25 Nisan tarihlerinde saat 20:30’da, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor.

Kuheylan (3)

“Amadeus” filminin senaryosuyla Oscar ödülü kazanan yazar Peter Shaffer’ın kaleme aldığı Tony ödüllü “Küheylan” sadece Broadway sahnesinde 1200’den fazla sahnelendi ve dünyada bir efsaneye dönüştü. Psikolojik gerilim tarzındaki oyunda Alan Strang karakterini ülkemizde daha önce Mehmet Ali Erbil ve Tolga Çevik oynarken dünyada ise Harry Potter filmiyle üne kavuşan Daniel Radcliffe oynadı.

3D Mapping yöntemi ve ID TAG teknolojisi sayesinde sahnede yarattığı atmosferle seyirciyi büyüleyen “Küheylan’’ aynı zamanda bu teknolojik dekor sayesinde Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Almanya’da özel olarak tasarlanmış perdesiyle seyirciye tiyatro ve sinema deneyimini aynı anda sunan bu psikolojik gerilim; bir atın, sorunlu bir gencin hayatında inanç, arzu, saplantı, hastalık ve keder gibi birbirinden farklı birçok hissi aynı anda nasıl harekete geçirdiğini, seyirciye gerçekmiş hissiyle deneyimleme fırsatı sunuyor.

“Küheylan”da; usta oyuncu Tamer Levent, Yağız Can Konyalı, Elif Erdal, İpek Tenolcay, Şener Savaş, Gözde Cığacı, Asil Büyüközçelik performanslarıyla göz dolduruyor. Modern rejisiyle dikkat çeken oyunun yönetmenliğini Uygar Özçelik üstlenirken, Sevgi Sanlı çevirmenliğini, Feza Çaldıran görüntü yönetmenliğini, Seleme Gülen 3D animasyon/VFX’i, Şirin Dağtekin Yenen dekor ve kostüm tasarımını, Selen Korad Birkiye dramaturgisini, Akın Yılmaz ışık tasarımını, Asil Büyüközçelik yönetmen yardımcılığını, Bulut Şaşoğlu reji asistanlığını, uygulayıcı yapımcılığını F.Egemen Arslan, afiş tasarımını Eşref Şengenç müzikleri ise ARİA üstleniyor.

Tamer Levent

Dev prodüksiyonu ve oyuncuların muhteşem performansları ile dillerden düşmeyen oyun; 2, 6, 11, 22 ve 25 Nisan tarihlerinde saat 20:30’da, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde seyirciyle buluşuyor.

“KÜHEYLAN”
Henüz 17 yaşındaki Alan, bir gece aniden, bakıcılığını yaptığı 6 atın gözünü oyar ve o güne kadar kendisinin varlığından bile haberdar olmayan bütün bir şehrin nefretini kazanır. Kendi halinde sıradan bir çocuk olarak bilinen Alan Strang, yaptığı vahşice hareketle herkesi huzursuz etmiş ve cezalandırılması için insanlar seferber olmuştur; tıpkı gerçeklerden ve kendilerinden kaçar gibi… Mahkeme ise Alan’ı tedavi etmesi için tecrübeli psikiyatr Martin Dysart’ı görevlendirir. Ancak bu, sıradan bir tedavi süreci olmayacaktır. Doktor Dysart ve Alan Strang, karşılaştıkları ilk andan itibaren, tutkunun ve normalliğin sınırlarıyla yüzleşirler.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku