Pınar Erol

Tanıştığım kişi, Gorki Ana’nın bilinciyle, doğduğu kasabanın sınırlarını elleriyle genişletmiş biri diyorum, şaşırmayın. Mücadelesi baştan verilmiş şeylerle kucaklaşmanın hazzı hiçbir şeyde bu kadar anlam bulamazdı. Çok iyi oyuncu olmak için verdiği mücadele de tane tane ödüllerini topluyor. Her hafta nasıl oynamış diye televizyonun karşısına mıhladığı insanlar var.

Bu sağlam, güven veren, içi şefkatle tıka basa dolu kadını meğer çok eskiden beri tanıyormuşum. Buluştuğumuz an anlıyorum. Basit yaşama özlemindeki samimiyetini görüyorum. Onu seviyorum.

Nazan Kesal, “Bu devir, sıradan insanın en parlak zamanı; duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, hazıra konmak isteyen bir kuşağın devridir…” sözüne razı gelmiyor. Niye gelsin, sıradanlığı bilmiyor ki! Ayrıntıların namuslu oyuncusu o!

Elalem için yaşanan kasabalardan birinde (burada adı Köprübaşı-Manisa) motorsikletle ailesini tarlaya götüren bir kız çocuğunun tarlada karpuz yemesi, karnı ağrıyıncaya kadar ağacından dut yemesi, tütün kırması, dere kenarında su sesi eşliğinde hayal kurması ve eril alışkanlıklara isyan etmesiyle geçen çocukluğunun, Salihli Ticaret Lisesi’ndeki coğrafya öğretmeninin tiyatro oyununda oynatmasıyla, o dışavurumcu, gözlemci, taklitçi, herkesi güldüren çocuğun neye yeteneği olduğu da açığa çıkmış.
Profesyonel yaşamda -ya işte lise müsameresi- tanımlamasını kullanırken, işte o yıllar öncesine dönüverdim. “Neden ben öğretmenim” dediğim zaman, “ya işte kızın adı da Nazan, senin adın da Nazan, hadi gel, sen oynarsın” falan gibi basit bir seçimle olduğunu öğrendim. Yoksa yeteneğim olduğunu aslında ben de sonradan fark ettim. O oyun bana, sahnede olmak çok güzel ve ben bunu sürdürsem ne harika olur duygusunu hissettirdi. Ama ondan önce kendime bile söyleyemediğim, işte kasabanın cehaleti içinde yaşamanın da verdiği bir yoksunlukla aslında bir biçimde tiyatro yapıyormuşum ben. Mahalledeki kadınlarla olan ilişkim, tarlalarda işçi olarak çalışırken onlarla olan muhabbetim tiyatroymuş. Bir taraftan tütün dikiyoruz, bir taraftan karnımızı tutarak gülüyoruz. Yani ben tiyatronun âlâsını kendi çocukluğumda, tanımlanmamış biçimiyle yapmışım.

Aileler çocukları için bankada memurluğu hayal ederler güvenli meslek diye. Siz ise oyuncu olmak istiyorsunuz. İki amcanız opera sanatçısı. Sizin önünüzü açan da amcanız Yunus Kırılmış olmuş.
Annem, babam garip bir biçimde, hiç aklımda olmayan işler düşünmüşlerdi benim içim. İşte keşke polis olsan, olmadı hemşire olsan, olmadı bankacı olsan. Hiçbiri olmazsa keşke iyi bir koca bulsan diye. Babam değil de; daha çok annem, etraftaki kadın modellerinden etkilenip öyle derdi. Ama ben bunların hiçbirine kulak asmayıp gene kendi bildiğim yoldan, kendi inandığım biçimiyle, içimdeki sese çok iyi kulak vererek yol aldım. Bedeli çok ağır oldu ama iyi de oldu bence. Kendimle tanışmış oldum aslında.

Seyirci olarak bizim için de çok iyi oldu. İyi ki aileniz isminizi Nazan koymuş. Bilmeden onlar hazırlamışlar sizi oyunculuğa.
Yoksa ben şu anda bir overlokçu olabilirdim.

Babanız ailenin en büyük çocuğu. Aslında o da oyuncu olmak istemiş. Ses Dergisi’nin açtığı yarışmada ikinci olmuş. Ekrem Bora, Selda Alkor ile oynayacakken babası izin vermemiş.
Sanatla adı konmamış bir ilişkisi olan enteresan bir aileyiz biz. Mesela babamın sesi inanılmaz güzeldir. Dedem onu Kuran kurslarında okutmuş ve müezzin olmayı çok istermiş babam, sesinin güzelliğinden dolayı. Amcalarımın da sesi güzel. Babam müezzin olamamışken; iki amcam opera sanatçısı oluyor. Ablamla benim de sesimiz güzeldi. Amcalarımız bize rol model olduğu için biz de sesimiz üzerinden bir şey yapabilir miyiz diye konservatuvar sınavlarına girdik. Biraz daha çabalasak belki kazanacaktık ama dediğim gibi kasabanın küçüklüğü ve hiçbir şey bilememe halinden dolayı sadece ses güzelliğinin yeterli olmadığını anladık. Ne bileyim küçük burjuva bir ailenin çocuğu olsaydık, nota bilseydik kesinlikle o sınavı almıştık yani. Mehmet amcam tenordu, onu erken yaşta kaybettik. Yunus amcam da basbariton. Onu gözleriniz kapalı dinlerken Ruhi Su geri mi geldi hissi yaşıyorsunuz.

Babanız, kendi babasının aksine sizi destekliyor ve konservatuvarı kazandığınızı öğrendiğinde boynunuza sarılıp ağlıyor. Kendi hayalini sizin üzerinizden gerçekleştiriyor.
Babamın yapamadıklarını ben yapar hale gelince aslında annemden beklediğim tepkiyi babamdan aldım. Bizim toplumumuzda babalar kızlarının dışarı açılmasından çok hoşlanmazlar ama bizde de annem, anneannemden etkilenerek daha gelenekçi ve daha muhafazakârken; babam daha özgürlükçü daha demokrat bir adamdır. Boynuma atıldı gerçekten. Ağladık beraber.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro – Oyunculuk Bölümü’nden 1991 yılında mezun oluyorsunuz ama kendinizi oraya ait hissetmediğiniz için daha birinci sınıfta okulu bırakmayı düşünüyorsunuz. Hocalarınız Özdemir Nutku, Gürol Tonbul, Şahika Tekand… Sizi aksine ikna eden de Şahika Tekand. “Burayı kazanıp geldiysen yeryüzüne bir şey söyleyeceksin demek ki” demesi bizim için ne kadar önemli!
Dönüp dolaşıp yine oraya geliyorum. Kasabalar dipsiz kuyu gibi. Hep dibe çekerler. Birbirlerinin mutsuz olmasını isterler. Kimse kimsenin aslında mutluluğundan beslenmez. Tam tersi mutsuzluğundan beslenirler. Garip bir paradokstur kasabalar. Ne köysünüz, ne şehirsiniz. Biraz zorlasanız şehir olacaksınız, daha özgürleşecek ruhlar ama bir biçimde bürokrasi, topografya, nüfus ona izin vermiyor. Birçok sebepten dolayı o sıkışmışlık benim de hayatıma, özellikle genç kızlık dönemime fazlasıyla sirayet etti. Ben de bu baskıyı bir biçimde kişiliğimle atlatmaya çalıştım. Daha anarşist, daha başkaldıran, daha direnen, hayır, kadın bu değil, kadına bakış bu değil diyerek, aslında o cinsiyetçiliğin ne kadar pis bir şey olduğunu hep hissettiğim için belki bu kadar tepkisel yaşadım bilmiyorum. Birinci sınıfta yaşadığım da tam bir kültür şokuydu. Alsancak’ta görece ekonomik gücü yüksek öğrencilerle aynı bahçeyi paylaşıyorum. Hepsi olmasa bile birçoğu arabayla geliyor. Birçoğunun kalacak yer problemi bile yok; aileleriyle yaşıyor. Ben ise ablamla beraber ancak bir gecekondunun bodrum katında ev tutabilmişim. İlk defa tiyatro kitaplarını ben aslında üniversitede okudum. İlk defa tiyatro nedir orada gördüm. İlk defa amcamlar sayesinde opera izledim. Aslında sanatla gecikmiş bir buluşmaydı benimki. Daha doğrusu, ben sanatla çok önceden tanışmışım da profesyonel anlamda, kitapların yazdığı sanat dünyasıyla, onların yapıtlarıyla çok gecikmiş bir buluşma yaşadım. Bırakma noktası da biraz bunlardan geliyor. Sosyalleşmede de bir kabızlık varsa, o ilişkilerde kendini ifade edemiyorsan, aynı dili konuşmadığını anlıyorsan, daha yalnız kalıyorsun, daha içine kapanıyorsun ve kapandıkça da demek ki bu işi ben yapamayacağım noktasına gelip hocanın kapısını çalıyorsun. O da çok şahane bir insandır, şahane bir kadındır, şahane bir hocadır, şahane bir oyuncudur. O (Şahika Tekand) bana, “Eğer üç yüz kişi içinde sen varsan, seçilmişsen, demek ki bunun bir nedeni var. Hiçbir yere gitmiyorsun, bunlarla mücadele edeceksin” dedi. Ondan sonra da gerçekten benim için bambaşka bir algı başladı. Oyunculukla ilgili neyi, ne kadar alabilirim diye düşünmeye başladım. Bir taraftan çalışmaya başladım. Aileme yük olmamak için palyaçoluk yapıyordum. Bu arada küçük erkek kardeşim o sene ilkokulu bitirdi ve ortaokulu okumak için yanıma geldi. Yine de ben kendimi şanslı hissediyorum. En azından bunları yapabilecek gücü kendimde buldum ya da bir biçimde oluşturdum ama bunları hiç yapamayan, o yetenekleri kaybolmuş çok insan var.

1991 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra idealleriniz için İstanbul’a geliyorsunuz. Politik tiyatro yapmak en büyük hedefiniz. O yıllarda Genco Erkal ile çalışmayı çok istiyorsunuz. Sanırım hâlâ bu gerçekleşmedi?
Genco Bey’le çalışmak en büyük hayallerimden biriydi ama denk gelmedi. O zaten ağırlıklı olarak tek kişilik oyunlar oynuyor. O dönemde kalabalık kadrolu bir oyun için “audition” yapacağını duymuştum. Olmadı ama sohbet etmiş olduk. “Cam Bardaklar Kırılsın” oyununun asistanı olarak devreye girmiştim, Şenal Sarıhan’ın bir öyküsüydü. Adem Atar kaleme almıştı. O zaman oynamalarını teklif ettikleri hiç kimse kabul etmemişti. Beğenmemişlerdi yani aslında. 12 Eylül’de, Fatsa Cezaevi’nde adi ve siyasi tutukluların hikâyesiydi. Bana tuhaf bir cahil cesareti geldi ve ben oynayayım dedim. Nereden bulduysam o cesareti? Daha yirmi üç yaşındayım. Ne yaşadın da ne oynuyorsun, değil mi? Ama işte o okulu ben tiyatro yapmak için bitirdim. Onun bir şekilde buluşması lazımdı. Öğrendiklerimi sınayacağım, insanlara bir şeyler söyleyebileceğim bir alan bulmam lazımdı. Biraz da böyle derdi olan bir insan olduğum için galiba, meselemi ifade edebileceğim bir şey olsun diye girdim. Ve çok şey öğrendim o oyundan.

O oyun değil mi zaten Nurettin Özşuca’nın müziklerini yaptığı? O da Ercan Kesal’ın ev arkadaşı. Gittiğiniz “Tiyatro ve Psikiyatri” seminerinde onun içeri girer girmez kim olduğunu anlıyorsunuz.
Evet, o oyun. O birçok şeyin habercisi de oldu. Bana sürekli bir arkadaşından bahsediyordu. Ben de ne kadar çok seviyorsun bu arkadaşını. Bir gün getir de tanışalım dedim. Ve prömiyere getirmesini istedim. Ona da denk gelmedi. Ercan’ın ortaklarından biri olduğu Eylül Psikiyatri Kliniği var. Orada “Tiyatro ve Psikoloji” üzerine bir seminer düzenlemiş. Ben bu seminere gitmek istiyorum deyince, Nurettin, “Beraber gidelim, o Ercan’ın düzenlediği bir şey” dedi. “A, öyle mi? O zaman daha güzel, hem tanışırız” dedim. Nurettin’in anlatımlarından benim kafamda Ercan’a dair bir şimşek çaktı aslında. Tanımadan âşık oldum. Bu kadar mükemmel biri nasıl olur? Bir başkasının ağzından dinliyorum. Görür görmez de “bu adam” dedim yani. Ercan Kesal’la tanışma oyunla başlayan bir süreçti. Oyunu beş, altı ay oynadım, sonra o tiyatro dağıldı.

Daha sonra İstanbul’da Tiyatro Ayna’da “Rosa Lüksemburg” (1994), ve “Ziyaretçi”yi (1995), Tiyatro İstanbul’da “Çetin Ceviz”i (1996) oynuyorsunuz.
Evet, Dilek Türker’le çalıştım Tiyatro Ayna’da. Sonra “Çetin Ceviz”de oynadım Nevra Serezli ve Cihan Ünal’la. Sonra Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sınavlarına girdim. Şimdi bakınca 90’ların İstanbul’u çok özlediğim bir İstanbul. Şimdiki Beyoğlu’nu düşündüğüm zaman iyi ki ben o yılları yaşamışım dedirten yıllar. İzmir evet zordu ama İstanbul İzmir’den de zor bir şehir. Yani baş etmem gereken şeyler hem tiyatroda hem hayatın içinde ekonomik olarak çok daha fazlaydı ve benim gerçekten canımı yakmaya başlamıştı. Hiç istemediğim halde Devlet Tiyatrosu sınavlarına girdim. Çünkü o memur anlayışını çok tercih etmeyen biriydim. Sınavı kazanınca dokuz yıl Diyarbakır’da yaşadım. O sürede yirmi beşin üzerinde oynadığım oyun var, ayrıca yönettiğim oyun var, muazzam bir yaşanmışlık var. Hayatımın en güzel yıllarını ben Diyarbakır’da yaşadım. Orada olmaktan, o kültürden çok şey öğrendim. Benim oyunculuğumu asıl derinleştiren yer orası. Başkalarının ağzından alıntılıyorum; benim saptadığım bir şey değil bu. Bana “ayrıntıları ne kadar güzel oynuyorsun ve derinleşebiliyorsun girdiğin rolde” derler. Ben o derinleşmeyi oradaki hayatı, insanı, toplumu görünce anladım. Orada tiyatro yapmakla, burada tiyatro yapmak asla aynı şey değil. Şöyle açabilirim: Burada her şey, herkesin elinin altında ama orada yoksun oldukları o kadar çok şey var ki o insanların. Siz onlar için baş tacısınız. Benim bir oyunumu on sekiz kere izleyen seyirci var orada. Mesela hiç unutmuyorum, “Şahmeran”ı oynuyorum, artık kaç kere izlediyse öne almaya başladı seyirci, benim bir sonraki repliğimi vermeye başladı. Hatta buyurun yer değiştirelim, bir de sizdeki Şahmeran yorumunu görelim demek istedim. Daha ne hikâyeler var. İyi ki gitmişim. Hatta giderken oyuncu bir arkadaşım “Salak mısın, ne işin var Diyarbakır”da? Otur şurada, dizini çek, ünlü ol” demişti bana. Tabii o sözler benim bir kulağımdan girdi, bir kulağımdan çıktı. Çünkü çok ciddiye alacağım biri değildi zaten. Ve şimdi yok tabii ortada yani.

2004 başında Bursa Devlet Tiyatrosu’na atanıyorsunuz ve sonra 18 Aralık 2005 tarihinde Ercan Kesal ile evleniyorsunuz. 2006’da Poyraz doğuyor. Size, “ben senin emanetinim anne” diyen Poyraz.
Beni çok can damarımdan vuran cümleler söylüyorsunuz. Bana üç, üç buçuk yaşında öyle bir cümle sarf etti. Anneler çocuklarına sorar ya sen benim neyimsin diye. “Aşkınım, bitanenim” gibi şeyler söyleyecek diye bekliyorum. “Anne, ben senin emanetinim” dedi. Kaldım… Ne diyeceğimi bilemedim. O her şeyi anlatan bir cümleydi yani. Çocuklar bizim emanetimiz.

2002’de Ercan Kesal’ı aktör yaptıktan (“Uzak” / bara giren kel adam) sonra senarist yaptıktan sonra, Cannes’da birbirinizi Nuri Bilge Ceylan’ın filmleriyle kırmızı halıda ağırlıyorsunuz. Nuri Bilge Ceylan’ın sıkı bir oyuncusu ve dostusunuz.
“İklimler” ve “Uzak” ile o benim kontenjanımdan geldi. “Üç Maymun” ve “Bir Zamanlar Anadolu” ile de ben onun kontenjanından gittim. Aslında Ercan’ı ben oyuncu ya da senarist yapmadım. Sadece onda olan bir şeyi gördüm ve onun açığa çıkması için aracı oldum. Ben sadece sebep oldum diyebilirim. Ercan’la konuşurken espri de yapıyorum, ya ben seninle doktorsun diye evlendim, başıma oyuncu, sinemacı çıktın diye. Mesleğin öz sıkıntılarını bildiğim için doktorluk, mühendislik gibi daha çok zihinsel işler yapan insanların dünyası bana daha cazip geliyordu. O yüzden yedi sene tıp okumuş birini seçtim ama o benden fena oyuncu çıktı.  Ercan’a, “Üç Maymun”daki o siyaset adamı rolü teklif edildiğinde bana geldi ve o rolü oynayamam dedi. Aynı zamanda Ercan filmin senaristlerinden de biriydi. Orada yazmasına da ben sebep oldum. Nuri Bilge Ceylan bir iki denemeden sonra onun yazdıklarını beğendi ve üçlü bir ekip oldular. İlk önce oynamakla ilgili böyle bir ayak diredi. Hayır dedim, bir yönetmen bakıp bunu senin yapabileceğine inanmışsa senin yapamam deme lüksün yok. Yapacaksın, ben de sana yardımcı olacağım. İşte el kamerasıyla çalışmaya başladık ama ilk çekimler korkunçtu tabii. Sonra biraz terminolojik konuşunca, biraz sinema oyunculuğu konuşunca, bu nedir, ne olmalı, ne olmamalı diye konuşunca bir hizaya geldik.

2013’te “Kayıp Şehir” dizisinin biteceği ilan edilince boşluğa düşeceğinizi hissediyorsunuz. Takip ettiğiniz tiyatrolardan biri de Krek. İçinizden geçirdiğiniz günlerde Berkun Oya sizi “Iska” için arayınca, hiç tanımadığınız halde “Aa merhaba Berkun’cuğum nasılsın” diyorsunuz.
Bugüne kadar bir sürü dizi yaptım. Hiçbirinin bitmesine “Kayıp Şehir”in birden bire bitirilmesi kadar üzülmemiştim. Öyle ki oturdum, ağladım. Orada oynadığım Meryem’de saçımı hiç boyamadan, kendi saçımın beyazıyla oynamıştım. Ne kadar yaşlanabilirim, ne kadar daha o kadın olabilirim derdine düşmüştüm ve böyle iki ay boyatmamıştım saçlarımı. Zor vedalaştım Meryem’le. Bu acıyı ancak tiyatro dindirebilir hissindeydim. Biraz da galiba çağırdım ben Berkun’u. Çünkü onun yaptığı işleri biliyorum, izliyorum, ah diyorum ne kadar şahane. Radikal, risk alan işleri çok severim. O da Türkiye’de yapılmamış işleri deniyor. Bunları söylediğim günlerde Berkun’dan telefon geldi. Ve ilaç gibi geldi oyun bana. Savaş karşıtı bir oyundu, çok güzel bir işti. Ama ne yazık ki oynandığı mekânın, Bilgi Üniversitesi’nin derslik yapılma isteğiyle kapatıldı o tiyatro. Sanki derslik yapılacak hiç başka bir yer yokmuş gibi! O güzelim tiyatroyu kapattılar.

Peki, Reha Erdem’i çağırmadınız mı?
Reha Erdem’i çok çağırdım. Onunla çok sevdiğimiz dostlarım Yavuz Erten ve eşinin evinde, güzel yemek masalarında buluştuk ama henüz daha sinemada buluşamadık. Reha dünya güzeli bir adam. O yemeklerde hiç ajite etmedim onu ama bir gün buluşacağız, biliyorum.

İyi yönetmenlerin iyi oyuncususunuz. Bu enerjiden işte o ödüller çıkıyor.
Benim çok içime sinen bir sinema geçmişim var. Tayfun Pirselimoğlu, Nuri Bilge Ceylan, Atıl İnanç, Zeki Demirkubuz, Yavuz Turgul, Ahu Öztürk gibi işin ehli, o kadar kıymetli insanlarla çalıştım ki ben. O filmlerde oynadıktan sonra ben ödül almasam da olur. Ne olacak ki o filmin kendisi ödül Türkiye sinemasına. Şimdi farklı farklı rolleri oynayabileceğim bir yaştayım ama senaryo yok. Ya önü tıkandı ya bu ülkenin kültür politikası her şeye sirayet ettiği gibi, sinemaya da sirayet etti. İyi senaryolar başka sebeplerden dolayı Kültür Bakanlığından destek alamıyor. Çok kıymetli yönetmenlerimiz desteksiz kalıyor. İyi bir sinema filminin oyuncusu olmayı çok istiyorum tekrar, çok özledim çünkü beyaz perdeyi.

Oyunculuğun ilk kırk yılı zor demiş Altan Erbulak. Tam lezzetlenen bir birikimdeyken siz, tuhaf değil mi başrollerin genelde genç oyunculara yazılması?
O yazılıp yazılmamasıyla da alakalı değil. O, bu toplumun görmek istediği oyuncularla alakalı bir şey. Kapitalizmin yönettiği bir kültür algısı bu. Çünkü kapitalizm, o yıldızları doğurmak zorunda. O yüzden star olmak, yıldız olmak bana o kadar tuzak geliyor ki. O isimleri çok kolay öğütebiliyor sistem. Hiçbir zaman o öğütülenlerin arasında olmayı istemediğim için benim oynadığım bütün filmler 7. sanat filmleri. Ve en iyi örneklerinden.

Şu anda oynadığınız “Fazilet Hanım ve Kızları” dizisinin senaristi Sırma Yanık ile daha önce “Bugünün Saraylısı”nda birlikte çalışıyorsunuz. Fazilet rolünü sizi hayal ederek yazmış. Canlandırdığınız karaktere ‘Toz Bezi’  filminden dolayı uzak değilsiniz.
Fazilet’i ben çok iştahla oynuyorum. Onu alelade bir iş gibi oynamıyorum. Ben Fazilet’e çok inandım çünkü misyonu olan bir kadın. Anneliğin bu kadar kutsandığı bir toplumda onların hata yapabilme oranını gösteren bir iş Fazilet. Yine ters köşe bir şey. Bu ezber bozan hali zaten beni tavladı. Zengin olmak istiyor. Aslında herkes zengin olmak istiyor. Ama herkes utangaç ama yan taraftan parayı göstersen gizlice alıp cebine atacak. Herkes para kazanmak için yaşıyor hayatta çünkü bu kapitalist dünya paran yoksa bir hiçsin, paran varsa seni tanırım diyor. Herkes tanınmak, görünmek, ciddiye alınmak istiyor. Fazilet’i bu anlamda önemsediğim için biraz da bir misyon dizisi olarak oynuyorum. Dedim ya namusuyla çalışmak diye. Bu diziyle ben bir şey söylüyor olmalıyım. Bu da gerçekleşti ki bu kadar insan bu anti kahramanı baş tacı yaptı.
Dizinin yönetmeni Murat Saraçoğlu. Buradan teklif gelmeden önce, başka bir dizi için anlaşıyorsunuz. Bir biçimde yolunuz o diziyle ayrılınca da kesin başkasıyla anlaşmışlardır diye düşünseniz de Avşar Film’e dönüş yaptığınızda “sizi bekliyoruz” diyorlar.
Başka bir iş için sözleşmeyi imzaladım ama o işin gidişatı benim hoşlandığım biçimde ilerlemedi. Senaristi değiştirmişler, benim oynayacağım rolü değiştirmişler ama bundan benim haberim yok. Böyle önüme metazori gibi koydular. Ama benim imza attığım sözleşme o senaryo için değildi. Ben çok sevdiğim bir yazarın işine imza atmıştım. Ama senarist değişince alakasız, bambaşka, benim hiç tercih etmeyeceğim bir şey olmuş. Hiç gönlümden geçmiyor orada oynamak. Sonra Şükrü Bey (Avşar) beni aradı. Sen düşünülerek bir senaryo yazıldı dedi. Daha önce çalıştık biz Sırma’yla da. “Hay Allah! Ben böyle bir şeyin içindeyim ama hiç de mutlu değilim. Ayrılmak istiyorum, bir ayrılmanın koşullarına bakayım, sizden on gün süre istiyorum” dedim. Ama ayrılmama izin verilmedi. Döndüm Şükrü Bey’i aradım, “ben ne yazık ki sizinle yol alamıyorum, böyle bir bağlayıcılığı var sözleşmenin” dedim. Sonra düşündüm taşındım ve bu işte ben asla mutlu olmayacağım ve mutlu olmadığım bir işte herkesi mutsuz edeceğim. Buna hiç hakkım yok. Gittim, lütfen beni azad edin dedim. Sağ olsunlar onlar da beni kırmak istemediler. Tekrar Şükrü Bey’i aradığımda ilk cümlem şuydu: “Fazilet’i bulduysanız hiçbir şey söylemeyin, kimsenin ekmeğiyle oynamak istemem ama hâlâ arıyorsanız ben buradayım, neferinizim” dedim. Murat Saraçoğlu da sağ olsun, bende çok ısrar etmişti.

Seçimlerimizde evet demek kadar hayır demek de kıymetli. Her zaman bu rolün bana ihtiyacı var mı, benden başkası oynayabilir mi diye seçiyorsunuz rollerinizi.
Benim için oyunculuk bir şey ezberleyip papağan gibi kendimi ekranda göstermek falan değil. Benim için oyunculuk, bu yeryüzüne bir şey söyleyebilme hali. Fazilet aracılığıyla ben bir şey söyleyebiliyor muyum? Yani benim de derdime hemhal oluyor mu Fazilet? Rolün beni çağırması lazım. Gel, senin enerjine ihtiyacı var demesi lazım; beni kışkırtması lazım; zor olması lazım; ters köşe olması lazım; riskli olması lazım; ben olmasam o rol eksik kalır dedirtmesi lazım.

Bu rolde de politikacıların hırslarını örnek alıyorsunuz ve büyük oynuyorsunuz. Ranini, “Televizyon dünyasında teatral oyunculuğun da işe yaradığını Nazan Kesal bize göstermiş oldu” diye yazmış.
Televizyon yazarları diziyi masaya yatırdıklarında, ekranda büyük oynamanın işe yaramayacağını düşünenler, açıp Fazilet’e baksın, teatral oyunculuğun doğru oynandığında ne kadar etkili olabileceğini biz Fazilet’te gördük minvalinde şeyler yazmışlar. O doz başlangıçta benim çok zorlandığım bir dozdu. Çünkü sinemada bağımsız filmlerden geldiğim için, ekranda da ben gösteren şeyleri çok sevmiyorum. Sinema bakıştır çünkü sinema yüzdür. Yani hiçbir şey yapmadan yüzünüzle bir şey anlatabilmenizdir. Dizideki varoş kadının davranışlarına ve gestuslarına baktığınız zaman onu minimalize edecek bir auranın içinde değilim ben. Gidin gecekondu mahallesine, hangi kadın hangi enerjisini küçülterek tutuyor. Ben de referansımı gerçeklikten aldığım için onu çok tercih etmediğim ölçüye getirmek zorunda kaldım. Edip Cansever’in şu cümlesine gelmiyor mu o zaman? “Her insan yaşadığı yere benzer. O yerin havasına, suyuna, taşına, toprağına” Bu şiir dizesi benim oyunculuğum için kılavuz cümlemdir.

Mam’Art’da oyunculuk dersleri verdiniz Tuğrul Tülek ile. Hatta dizideki Afra Saraçoğlu da orada oyunculuk derslerine katıldı.
Onun deneyimi yoktu, ilk dizisiydi ve anne kızı oynuyoruz. Yanımda biraz öğrensin, biraz pişsin istedim çünkü ben de karşımda biraz cevap veren birini, oyunu alan birini istiyorum.

Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nde, haftada bir gün ileri oyunculuk dersi verdiniz. Hocalık, öğretmek, aslında öğretirken öğrenmek süreci nasıl?
Orada iki yıl ders verdim. Bu diziden ve tiyatrodan dolayı oradan ayrıldım. Yıllardır sinema ve dizi sektöründe var olmanın getirdiği bir gözlem belki bilmiyorum, gençlerin çok sıkıştığını görüyorum. Kamera önünde özgür gençler görmüyorum. Oyunculuğa kafa yormuş gençler görmüyorum. Orayı sadece artistik patinaj yeri gibi gören, ünlü olmanın bir aracı olarak değerlendiren bir enerji görüyorum. Ve kendi enerjim ve oyunculuk anlayışım doğrultusunda kamera önü oyunculuk atölyesi yapmayı düşünüyorum. Nazan Kesal Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi. Burası asla ünlü olmak isteyenlerin geleceği bir yer değil. Beraberinde oyunculuk ve oyuncu koçluğu da devreye girecek. Biraz işin eğitmenlik kısmına soyunmak istiyorum.

Nazan Kesal / Torun İstiyorum

Moda Sahnesi’nde iki sezondur oynadığınız “Torun İstiyorum”un tekstini Kemal Aydoğan ilk gönderdiğinde, “Bu oyunun bir parçası olursan çok mutlu olurum” demiş. Siz de okuduktan sonra direkt “Bu anneyi ben oynamalıyım” cevabını vermişsiniz.
Okur okumaz evet dediğim bir oyun oldu. İyi ki de demişim. Benim dünyamı değiştirdi. Dolayısıyla beni değiştiren şeyin, onu izleyen seyirciyi de değiştireceğine inanan biriyim. Bu oyunu ömrüm yettiğince oynamak istiyorum. Keşke ülkenin bu düzeni değişse de böyle oyunlar oynamasak. Bir ihtiyaçtan dolayı bu cümleyi kuruyorum. Umudumu o kadar da sıfırlamayayım. Bu oyunu oynamayacak günleri görmek istiyorum.

Yazar, Thomas Jonigk aileyi; dehşetin, vahşetin, her türlü toplumsal baskının hayata geçirildiği bir burjuva cehennemi olarak çiziyor. Oyun aykırı kişileri hizaya sokmak gayretine vurgu yapıyor. Oysa “normal” olmak için ne çabalar, ne ödünler gerekiyor.
Zaten yazarın şöyle bir cümlesi var. Benim oyunlarımda eğer seyirci sıkılıyorsa, o zaman ben asla başarılı değilimdir. Sıkılan bir seyircidense yuhalayan bir seyirciyi tercih ederim. O anlamda çok banko bir oyun, Türkiye’nin şu anki yapısına çok denk düşen bir oyun. Hitler’in mirasını yaşayan Alman toplumunun kendi içindeki aile “burjuvazi” yani onlarda kilise ve devlet arasındaki o birbirini doğuran ve birbirini belirleyen ve topyekûn beraberinde tırnak içinde adı “faşizm” olan bir yerde yaşayan adamın eseri bu. Kendi hayatından izdüşümleri var. Tiyatronun kendi diliyle dalga geçerek yapıyor bunu. Bir parodi de görebiliyorsunuz oyunda, bir burlesk de görebiliyorsunuz, vodvil görebiliyorsunuz, sonra yabancılaşıp kopuyorsunuz oyundan, absürd bir şey de görebiliyorsunuz, grotesk de görebiliyorsunuz. Tiyatronun o biçemine dair bir sürü formatını bir arada görebileceğiniz bir yapısı var oyunun. Ekibimiz şahane, müthiş bir buluşma, bu metinle buluşan bir seyircinin aydınlanmamasının mümkün olmayacağını düşünüyorum.

Yazar da üzerinde oynadığı bu dille kişilerin konuşamadığına vurgu yapıyor.
Kapitalizmin dili konuşuyor. Bizler hepimiz birer gölgeyiz aslına. İnsan suretimiz kapitalizmin kendisi olmuş. Bizi ele geçirmiş kapitalizm. Kimse fakir bir insana âşık olmuyor mesela. Kimse ruha âşık olmuyor; herkes maddeye âşık oluyor. Biz ne kadar korumaya çalışsak da düzen böyle olduğu için bizi bir biçimiyle ele geçirmeye çalışıyor. Biz asgari ölçekte teslim olmuyoruz ona. Bu ülkenin eğitim kalitesi ortada, bu insanlar tavlanmaya hazır insanlar ordusu, suskun insanlar ordusu, şaşırmayan insanlar ordusu. Çünkü bunu isteyen bir üst akıl yok. Üst akıl şunu söylüyor bize. Susacaksın, konuşmayacaksın, itiraz etmeyeceksin, sürekli bu döngüye hizmet edeceksin. Yani ruhlarımız betonlaştı.

Moda sahnesinin prova sürecini çok seviyorum ben. Konuyla ilgili kitaplar okunuyor, belgeseller seyrediliyor. Konu çerçevesinde beyin fırtınası yapılıyor.
Moda Sahnesi’nin de felsefesinde artistik patinaj yok. Burası da derdi olan insanların bir araya geldiği bir tiyatro topluluğu. Sanatın bütün argümanlarını bu toplum yararına nasıl dönüştürebiliriz derdinde bir ekipmanı var. Yoksa dertleri oyun yapmak değil; “dertleri olan” oyun yapmak. Ben o yüzden buradayım. Burada olan her şeyi yürekten alkışlıyorum çünkü bu şehre, bu ülkeye bence çok büyük bir katkısı var. Çünkü çok iyi işleyen bir aklı var bu tiyatronun. Kemal Aydoğan’ı var. Sonunda onun entelektüel dünyasından süzülüp geliyor bu oyunlar. Bu toplumu nasıl sarsar, nasıl dönüştürür diye seçiyor oyunları. Bu tercih sebepleri tam da benlik yani.

Bu oyun da on yıldır kafasındaymış Kemal Aydoğan’ın.
Evet, ve oynanamama sebepleri de bu oyunu oynayacak kadın oyuncu bulamamaları.

Ömrünüzce iyi oyuncu olmak için mücadele ediyorsunuz. Oyunculuğu da ruh işçiliği olarak tanımlıyorsunuz. İşte ödülleriniz bunun sağlaması.
Benim oyunculuğumda o artistik kısım hiç yok. Onu bile isteye törpüledim. İş onu biraz körüklese de, seyircinin alkışıyla o belirli bir seviyeye çıksa da, o alkışın aslında seyircinin görevi ve ufacık bir ödülü olduğunu çok erken yaşlarda fark ettim. O alkış bana başka bir şey söylemiyor. Sen büyüksün demiyor. Onu doğru okumak lazım. O alkış iki saatlik performansının karşılığı. Ruh işçiliğidir oyunculuk benim için. Biz işçiyiz aslında. Bize başka tanımlamalar yapan var ama işin doğasına baktığında bizim şu sokaktaki satıcıdan hiçbir farkımız yok. O simit satıyorsa ben de burada duygu satıyorum aslında. Ben seyirciyi, girdiğim rolle bir duygu dünyasının içine, bir katarsisin içine sokuyorum. Dolayısıyla ben biraz doktorluk da yapıyorum. Böyle garip bir paradoks var yani. Ercan doktor ama kendini oyuncu sanıyor. Ben oyuncuyum ama kendimi doktor sanıyorum. Yaptığımız şeyi doğru kodlarsak eğer bu iş bize iyi gelir. Bize iyi gelen, seyirciye iyi gelir. Dalga dalga yayılan bir şey olur. Ne iş yapıyorsan namusunla yapman lazım.

Geçen sene İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 16. Sinema Burada Festivali’nde aldığınız Onur Ödülü’nü de mesleğe başlamanızda önünüzü açan amcanız Yunus Kırılmış’a ithaf ediyorsunuz.
Çünkü benim olma sebebim aslında o. Ona ve kaybettiğim diğer amcama çok şey borçluyum. Yani o ödül yine benim çocukluğuma gitti. Başa döndük bakın.

Çok teşekkür ederim. Ne iyi geldiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here