“Ne İzleyeyim” Diyenler İçin Dizi Önerileri

editor
189 Görüntülenme
“Ne İzleyeyim” Diyenler İçin Dizi Önerileri

Kaynak: sinekafe.com

Burcu Bilgin

Sonsuz dizi seçenekleriyle kafası karışan seyirciyi biraz olsun rahatlatmak için çeşitli türlerden, bazıları yeni, bazıları ise ilk veya 2. sezonlarında olan dizilerden mini bir rehber derledim. Benim de izlediğim dizilerden oluşan ve ekran karşısında kararsızlık çekip ”ne izleyeyim” diyenler için 10 yabancı dizi önerisi:

marco_s1_025_h1.jpg

1-Marco Polo: Ünlü gezgin Marco Polo’nun Moğol sarayında geçen gençlik yıllarını konu alan dizi, 2 yıl aradan sonra Netflix tarafından yeniden ekrana getirildi. Vikings dizisinin tarih kokan havasını ve Game of Thrones’un şaşırtıcı olaylar silsilesini sevenlere hitap eden dizide, Marco Polo’yu 24 yaşındaki İtalyan aktör Lorenzo Richelmy, Kubilay Han’ı Benedict Wong canlandırıyor. Orta Asya, Çin ve eski Türkler’in tarihinden kesitler taşıyan dizi, sıklıkla taht için ne kadar kan dökülüp fedakarlık yapılabileceğini gözler önüne sererken,, iktidar hırsının yarattığı acımasızlığı Batılı bir gezginin gözünden ekrana getiriyor.

the-night-of

2- The Night Of: Ekranın taze dizisinin henüz 2 bölüm yayınlanmasına rağmen şimdiden isminden en çok söz ettiren yapım haline geldi. HBO kanalında izleyici karşısına çıkan The Night Of, şehirde arkadaşlarının verdiği partide bir gece geçirmek için yola çıkan Pakistanlı üniversite öğrencisi Nasır’ın (Naz) esrarengiz bir kadınla tanışmasının ardından bir gecede kabusa dönen hayatını konu alıyor. Ünlü aktör John Turturro’nun alışılmışın dışında taktiklere sahip bir avukatı canlandırdığı dizi, ABD’de yapılan ırkçılık ve ayrımcılığı da yan hikaye olarak işliyor. The Night Of, imdb’de 9.1 ortalamaya sahip.

mr-robot-3

3-Mr. Robot: Ekranların ”aklın sınırlarını zorlayıcı” ve ”bol twistli” dizisi Mr. Robot, Emmy ödüllerinde de Game of Thrones’un en yakın rakibi oldu. Başrolünü bu dizide oynayana kadar ismi duyulmayan Mısırlı Rami Malek ile Christian Slater’ın paylaştığı Mr. Robot, AllSafe adlı bilgisayar güvenlik şirketinin sıradan bir çalışanı olan Elliot Anderson’ın bir grup bilgisayar hackerıyla tanıştıktan sonra tamamen değişen yaşamını işliyor.

the-kettering-incident

4-The Kettering Incident: Birçok seyircinin tanışmamış olduğunu tahmin ettiğim bir dizi de The Kettering Incident. Henüz 2 bölümü yayınlanan dizi, İngiltere’nin Manş Denizi kıyısındaki Brighton kentine bağlı bir kasabada geçiyor. David Lynch’in kült dizisi Twin Peaks’i hatırlatan The Kettering Incident, tam anlamıyla insanın zihnini allak bullak edecek bir gizem dizisi. Dizi, Londra’daki bir hastanede doktorluk yapan Anna Macy’nin (Elizabeth Debicki) neler yaşadığını hatırlayamadığı bir günün sabahında kendini doğup büyüdüğü Kettering kasabasında yaşanan tuhaf olayları konu alıyor.

the-affair-1

5-The Affair: Ekranın bir başka bol twistli dizisi de The Affair. Üçüncü sezon onayını alan 3 Altın Küre ödüllü The Affair’ın ilk sezonunda kayınpederinin yazlığında kitabını yazmak üzere ailesiyle tatile çıkan Noah Solloway’in burada tanıştığı garson Alison Bailey ile yaşadığı yasak aşk konu edildi. Dizinin ikinci sezonunda ise kasabada yaşanan esrarengiz kaza ve 4 kişinin farklı bakış açılarından anlatımı yer alıyor.

FARGO -- Pictured: Martin Freeman as Lester Nygaard -- CR. Matthias Clamer/FX

6-Fargo: Sinema tarihinin kült yapımları arasında yer alan Fargo filminden esinlenen, ancak farklı bir konuyu ele alan Fargo, kelimenin tam anlamıyla altın çağını yaşıyor. İlk sezonuyla 11 dalda Emmy ödülü kazanan dizi, 2. sezonuyla da 9 dalda aday gösterildi. Fargo, ABD’nin kuzeyindeki buz gibi iki eyalet olan Minnesota ve Kuzey Dakota’da birbirine bağlı cinayetler ile birbirine bağlı şaşırtıcı olayları işliyor.

how-to-get-away-with-murder

7-How to Get Away with Murder: Dizi, hukuk fakültesinde profesörlük yapan, aynı zamanda ”sanıkları ipten alacak” kadar yetenekli olmasıyla tanınan ceza avukatı Annalise Keating’in (Viola Davis), yetiştirmek üzere takımına aldığı bir grup öğrencinin karıştığı bir olaydan sonra tamamen değişen yaşamını konu alıyor. Cinayetten kurtulmanın püf noktalarını ve doğru hamlelerle suçlunun bile suçsuz gösterilebileceğini aktarması nedeniyle Amerikan hukuk sistemini de eleştiren dizi, ”aslında herkes cinayet işleyebilir” mesajını veriyor.

poldark

8-Poldark: Dönem dizilerine merak duyanların, Downton Abbey, Tudors, Merlin, Outlander gibi yapımların tutkunu olanların, İngiliz yapımlarını sevenlerin ortak adresi Poldark dizisi. Hobbit filmiyle tanıdığımız Aidan Turner’ın başrolü güzel ve yetenekli İngiliz oyuncu Eleanor Tomlinson ile paylaştığı dizi, 19. yüzyılda geçiyor.Dizi, Amerikan İç Savaşı’na katılarak dönen Ross Poldark’ın öldüğünü zanneden sevgilisini kuzeniyle nişanlanmış, çiftliğini ise enkaza dönmüş olarak bulduktan sonra başladığı zorlu mücadeleyi anlatıyor.

horace-and-pete

9-Horace and Pete: İki ünlü oyuncu Steve Buscemi ile Louis C.K’nin rol aldığı Horace and Pete, isminden günlerce söz ettiren bir mini seri oldu. Louis C.K tarafından yaratılan ve neredeyse tamamı Horace and Pete adlı bir barda, tek mekanda geçen dizi, işlenen olaylar kadar bar müşterilerinin incelikli diyaloglarıyla da tiyatro atmosferini dizi ekranına taşıyor.

grace-and-frankie

10- Grace and Frankie: Ekranın sevimli komedisi Grace and Frankie, şaşırtıcı bir konuya sahip. Bir hukuk firmasında ortak olan eşlerinin eşcinsel ve birbirleriyle 20 senedir beraber olduğunu öğrenen Grace (Jane Fonda) ile Frankie’nin (Lily Tomlin) yaşadıkları şokun ardından çok sağlam bir dostluk kurmalarını konu alan dizi, zıt karaktere sahip iki kadının aynı eve taşınmasıyla eğlencenin zirvesine taşınıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku