NSU / Kurbanların arasında Almanlar da Vardı…

akdeniz
43 Görüntülenme
NSU / Kurbanların arasında Almanlar da Vardı…

Tarabya Kültür Akademisi, Goethe-Institut ve Kumbaracı50 işbirliğiyle

İki bombalı saldırı, on beş silahlı soygun, aralarında Yunan, Türk ve Kürt asıllı dokuz kişinin bulunduğu toplam on ölü: NSU örgütünün üzücü bilançosu budur. NSU örgütünün suç eylemleri 2011 yılında son bulur: Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos tamamen yanmış bir karavanda ölü bulunur, dört gün sonra Beate Zschäpe polise teslim olur.

O günden bu yana,  Almanya’nın birleşmesinden sonra görülen bu en büyük siyasi ceza davasında meselenin aydınlatılması için uğraşılıyor. Şu an davanın beşinci yılındayız. Şimdiye kadar 400’den fazla duruşma günü geçti. Her bir duruşma gününün maliyeti 150 bin Euro. Dava uzadıkça, iki Almanya’nın birleşmesi sürecinde ortaya çıkan karanlık noktalar giderek daha rahatsız edici hale geliyor.  Yıllarca bu göçmen kökenli kurbanların organize suç işleriyle bağlantıları olduğu varsayıldı. Aynı zamanda polis, cinayetlerin aşırı sağcı motiflerle işlenmiş olabileceğini kabul etmedi Eğer kurbanlar Alman, suçlular ise yabancı isimler taşısalardı, ne olurdu?

Tuğsal Moğul dokuz aylık yoğun bir araştırma sonucunda özelde NSU seri cinayetleriyle, genelde aşırı sağcı şiddet eylemleriyle ilgili verileri, ifadeleri, polis tutanaklarını ve siyasetçilerin açıklamalarını bir araya topladı. Farklı yöntemler kullanan, bazen klasik belgesel tiyatro, bazen acı ve sert bir yerme olarak karşımıza çıkan, terör örgütünün cinayetlerini yeniden kurgulayan ve davanın sonucuna yönelik tahmin yürütmeye cesaret eden bu gösteri, teatral bir matem duasına dönüşüyor. Ve hepimize şu soruyu yöneltiyor: İşler nasıl bu noktaya gelebildi ve her bir kişinin bunda payı neydi?

Tugsal Moğul’un yönetmenliğini de kendisinin yaptığı Kurbanların arasında Almanlar da Vardı adlı oyununun prömiyeri, 2015 yılında Theater Münster’de gerçekleşti. Oyun aynı yıl Deutsches Theater Berlin’de Tiyatro Yazarları Günleri’ne davet edildi. Diğer gösterimler arasında Heidelberg Stückemarkt Tiyatro Festivali, Made in Germany Stuttgart, Unbekannte Nachbarn Zwickau sayılabilir. En iyi Çağdaş Drama kategorisinde 2016 Monica Bleibtreu Ödülü’ne layık görüldü. Kurbanların arasında Almanlar da vardı adlı oyun Eylül 2017 yılında WDR-Medyatek’de radyo tiyatrosu olarak yayımlandı.2015 yılından bu yana Almanya’da halen birçok tiyatro sahnesinde oyunu görmek mümkün.

Yazan & Yöneten: Tuğsal Moğul
Oyuncular: Ceren Sevinç, Deniz Gürzumar, İsmail Sağır
Yönetmen Yardımcısı: Gamze Güzel
Çevirmen: İnci German
Yayınevi: Rowohlt-Theaterverlag

Yer: Kumbaracı50, Kumbaracı Yokuşu, No:50 Kat: 2 Beyoğlu – İstanbul
Prömiyer: 16.02.2018
Diğer Gösterim Günleri: 17/02 ve 22/02/2018
Ücret: Kumbaracı50 Tel.:  0212 243 50 51

 Website: http://kulturakademie-tarabya.de/tr/?init=true
                http://kumbaraci50.com

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku