Akademisyen, yönetmen, dramaturg ve oyuncu Nurhan Karadağ’ı kaybettik.

Üşütme sonrası yaşadığı yorgunluğun oluşturduğu kalp krizi ile hastaneye kaldırılan ve boğazından nefes borusu açılan Nurhan Karadağ yaşadığı yoğunluğa dayanamayarak bugün (22 Ekim) yaşama veda etti.

Nurhan Karadağ’ın Türk tiyatrosunun kültürel kimliğinin oluşmasında çok değerli katkılarda bulunmuş, köy seyirlik oyunları günümüze taşıyan en önemli tiyatro insanı olarak tarihte yerini almıştır.

Nurhan Karadağ
Nurhan Karadağ, 1943’te Elazığ’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan Karadağ, daha sonra bölüm değiştirerek, Tiyatro Bölümü’ne kayıt yaptırdı.

Ankara Radyosu ve TRT’de programcı ve araştırmacı olarak çalışan Karadağ, 1975’te “Köy Seyirlik Oyunlarının Özü ve Biçimi” adlı doktora çalışması yaptı.

DTCF’de Bölüm Başkanlığı yapan Karadağ, Sevda Şener, Metin And, Ayşegül Yüksel, Sevinç Sokullu, Turgut Özakman, Ergin Orbey gibi alanının önemli isimleriyle aynı kürsüyü paylaştı.

Nurhan Karadağ, Şehir Tiyatroları’nda 1984-1985 sezonunda yönettiği “Misafir” adlı oyunla “Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü”, 1986’da yönettiği “Taziye” ile “Sanat Kurumu En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.

Karadağ, 1998’de Şehir Tiyatroları’nda “Eşik”, 2002’de “Düğün ya da Davul” adlı oyunları yönetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here