O / Hakkâri’de Bir Mevsim Seyirciyle Buluşuyor…

editor
58 Görüntülenme
O / Hakkâri’de Bir Mevsim Seyirciyle Buluşuyor…

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Ferit Edgü’nün çok ses getiren, tartışılan, birçok dile çevrilen ve günümüzde de büyük bir ilgiyle okunan aynı isimli romanının benzersiz yapısı, yazarın 80. doğum yılında, tiyatronun kendine özgü dinamikleri esas alınarak sahne üzerinde yeniden var ediliyor. Edebiyat tarihimizde önemli bir yere sahip olan “O/ Hakkâri’de Bir Mevsim”, yoklukların içinde umut ışığı, anlaşmak için ortak bir dil arayanların hikâyesini anlatırken yalnızca geçmişi hatırlatmakla kalmıyor, bugünü de farklı bir bakış açısıyla değerlendirmemizi sağlıyor.

unnamed (2)

Bellek kavramının çok merkezli, her an yeniden inşa edilebilen yapısını sahnelemenin ana unsuru haline getiren oyun, romanın yalın dili ve minimalist özelliklerini göz önüne alarak ‘az renkle çok renkli bir resim’ yaratmaya çalışıyor. Oyuncular beden ve vokal sınırlarını zorlarken, mekân da olayların gelişim çizgisiyle birlikte her defasında yeniden şekilleniyor.

“O/ Hakkâri’de Bir Mevsim”, teatral öğelerin iç içe geçtiği dinamik yapısıyla yeni bir izleme deneyimi vaat ederken, seyircisini sadece sahneyi izleyen bir nesne konumundan çıkararak oyunun öznesi konumuna getiriyor.

Sahne üzerinde kendi estetiğini oluşturan oyunlarıyla tiyatro seyircisinin dikkatini üzerine çeken Sarı Sandalye, yeni edebiyat uyarlaması “O / Hakkâri’de Bir Mevsim” ile Mayıs ayında seyircisiyle buluşuyor.

İlk gösterimini 20. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Talimhane Tiyatrosu’nda yapacak olan oyun, daha sonra 14, 20 , 28 Mayıs tarihlerinde Mekan Artı’da ve 11, 25 Mayıs tarihlerinde Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde izlenebilecek.

KÜNYE
Yazan: Ferit Edgü
Uyarlayan: Erhan Çene, Çağdaş Ekin Şişman, Yiğit Tuna
Yöneten: Çağdaş Ekin Şişman, Yiğit Tuna
Dramaturg: Erhan Çene
Oyuncular: Gizem Ancı, Ozan Çelik, Yusuf Tan Demirel, Doğa Nalbantoğlu,
İlyas Özçakır, Kutay Sandıkçı, Gizem Taştan.
Yönetmen Yardımcıları: Melis Balaban, Gülce Doğan
Işık Tasarım: Gülce Doğan
Dekor-Kostüm: Ekip Çalışması
Fotoğraflar: İbrahim Özbunar
Dış Göz: Mithat Ozan Küren

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku