İstanbul merkezli “biriken” kolektifi, Onur Haftası etkinlikleri kapsamında, yazar Yann Verburgh’un Ogres “Öcüler” oyununu okuma tiyatrosu olarak 21 Haziran 19:15’de Fransız Kültür Merkezi’nde sahneliyor. Yazarın 2014’te yazdığı ilk oyunu olan “Öcüler”, aynı yıl Beaumarchais-SACD derneği yazı bursuna, Devlet Tiyatro Merkezi’nin yaratıcılık bursuna ve Chartreuse de Villeneuve lez Avignon-CNES yazı bursuna layık görülmüştür.

Ogres, günümüzde homofobi konusunu ele alırken Fransa’dan Rusya’ya, Uganda’dan İran, Bulgaristan, Güney Afrika, Kamerun, Yunanistan, Brezilya, Romanya, Güney Kore ve Hollanda’ya kadar uzanan bir coğrafyada toplumsal ve hatta fiziksel olarak dışlayan ve her defasında farklı şekiller alan ayrımcılığın genel tablosunu çiziyor.

Oyun, Normandiya’da bir ormanda işkenceye maruz kaldıktan sonra ölüme terk edilen Benjamin’in saldırıya uğramasıyla başlar. Sahne, saldırganlardan birinin gözünden -tıpkı bir kamera kaydı gibi- anlatılır. Oyundaki diğer hikâyelerin arasında Benjamin’inkini saldırganlarını mahkum eden mahkemeye kadar takip ederiz. Bu süreçte Benjamin’in yanında onu dinleyen ve destek olan genç LGBT aktivisti Yoan vardır. Toplamda 28 sahne ve 14 farklı ülkede kurbanların, saldırganların, ailelerin ve dayanılmaz şiddetin tanıklarının bakış açılarıyla karşı karşıya gelir.

Şiddetin, işkencenin, tutarsızlığın ortasında ve yaraların altında kalıp da yok edilemeyen tek şey ise dünyanın dört köşesindeki bu karakterlerin aşkları, umutları ve cesaretleridir.

Oyuncular: Alican Yücesoy, Canan Atalay, Defne Halman, Halil Babür, Okan Urun

#Orlando
Homofobi konusunu ele alırken Orlando’da Pulse LGBTİ Gece Kulübü’ndeki silahlı katliamın gerçekleşmesi hepimizi derinden üzdü. Din, dil, ırktan bağımsız olarak nefret suçlarının tarih boyunca var olduğu ve dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, LGBT’lerin ve destekçilerinin bir anda tek ses ve tek yürek olduğunu göstermek çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here