Uzun süredir tedavi görmekte olan Oğuz Oktay’ı 21 Ocak akşamı nefes darlığı nedeniyle tedavi gördüğü Siyami Ersek Hastanesi‘nde yitirdik. Oktay’ın cenazesi yarın (22 Ocak) öğle namazında Erenköy Camii’nden kaldırılacak.

oguzoktay2

13 Ağustos 939 tarihinde Yalova’da doğmuş olan Oktay 1955 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nde okurken tiyatro ile tanıştı. İlk rol aldığı tiyatro oyunu Plautus’un “Esirler” adlı eseridir. 8 yaşına geldiğinde okulun yanı sıra, aynı zamanda bir demircinin yanında çıraklık da yapmaya başladı. Kabataş Erkek Lisesi Fen bölümünden mezun oldu

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde iç mimarlık okudu. Tiyatrodan kazandığı parayla mimarlık okudu, mimar oldu. Almanya’ya staja gittiğinde “Birinci Sınıf Marangoz Sertifikası” aldı. “Birinci Sınıf İnşaat Kalıpçı Ustası (Maister) Sertifikası” aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Kulübü, Dormen Cep Tiyatrosu, Fatih Tiyatrosu, Münir Özkul Bulvar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu, Hadi Çaman Tiyatrosu, Bahariye Sanat Merkezi gibi çeşitli tiyatrolarla çalıştı. Bu tiyatrolarda sahnelenen pek çok oyunda yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here