Otizm tanılı çocuklar sahneye çıkıyor

editor
1292 Görüntülenme

Otizm tanılı bireylerin yaşıtlarıyla ötekileştirilmeden ilişki kurabilecekleri güvenli alanlara ihtiyaçları var. Arda Aydın Biraderler Yapım bünyesinde kurulan Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) bu alanı onlara Pencere isimli oyunuyla sunuyor.

Otizm tanılı çocuk ve gençlerin “buddy” yaşıtlarıyla aynı sahneyi paylaştıkları tiyatro oyunu Pencere, kendilerine aykırı bir dünyada doğmuş olanların cesaretle, savaşmak zorunda kalmadan kendi haklarına kavuşmak için söylemek istediklerini sanatın iyileştirici gücüne inanarak söyledikleri bir performans. Bu performansta Küpler, İstanbul’un Sesleri, Tramvay, O Dans Edemez, Küçük Yeşil Şaşkın Elma, Otizm Nedir Cicim?, Küçüktüm ve Yumuşak G isimli dokuz bölüm yer alıyor.

Çokça soru sorarak, soru sordurarak, bazı soruları cevaplayarak, bazılarını cevaplamayı reddederek; normal olanla olmayanı, öteki ile seni, farklı doğan ile farklı hale getirileni, sıfatları, arayanı, merakla bakanı, bakıp bakıp sağlamasını yapanı, sağlamadan eli boş çıkanı, sonucu formal çıkmayanı, sorgular Pencere. Bir arada ve kendimiz gibi kalarak, farklılıklara, farklı olana alan açarak yaşayabilmenin yollarını anlatır. Birçok farklı pencerenin sahnede buluştuğu, sözün başka türlü anlatım biçimleri aradığı bir yolculuğun hikayesi Pencere, 25 Ekim Cuma akşamı saat 19.30’da 42 Maslak İninal Espor Arena’da sahnelenecek.

Oyunun Künyesi:

YAZAN/ YÖNETEN: Yonca İnal

YAPIMCI: Biraderler Yapım, ÇGST

PSİKOLOJİK DANIŞMAN: Çiğdem Aydın

MÜZİK: Uskan Çelebi, Ozan Demir 

YÖNETMEN YARDIMCISI: Okan Patırer

ORKESTRA: Uskan Çelebi, Ege Ozan Çalışkan, Gökhan Bacak, Ozan Demir

AFİŞ TASARIMI: Pınar Tuncegil

VOKALLER: Derya Yıldırım, Eda Cesur

OYUNCULAR: Antoine Bouvaret, Ahsen Sümerol, Aslan Yiğit Bacak, Ata Sümerol, Ayris Ekşi, Begüm Ergül , Bora Çetinkaya, Çınar Çağlarer, Defne Atlı, Efe Sancaklı, Elfin Tekcan, Emrah Eker, Eren Yıldız, Kuzey Ezerler, Öykü Şanlıbayrak, Şevval Şimal Kaçur, Talia Türkmenoğlu

Detaylı bilgi için: www.cgst.online

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku