Oyuncular Sendikası’ndan Amasya’da engellenen “Taranta Babu” ile ilgili açıklama

editor
775 Görüntülenme

Oyuncular Sendikası, geçtiğimiz hafta MHP’li Amasya Belediyesi tarafından engellenen “Taranta Babu” oyunuyla ilgili açıklama yaptı. Sendika’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz:

Kamuoyuna Duyurulur!

Oyun Sandalı tiyatro ekibinin, Nazım Hikmet’in “Taranta Babu’ya Mektuplar” şirinden uyarladığı “Taranta Babu” adli oyununun, Amasya Belediyesi tarafından sahnelenmesinin keyfi biçimde engellenmesini kınadığımızı daha önce de açıklamiştik. 08.05.2019 tarihinde “Taranta Babu” adlı oyunun kamuoyuna yansıyan engellenmesi ve bu keyfi uygulamanin sendikamiza da ihbar edilmesinin ardından, yetkili Amasya Belediyesi’ne resmi bir yazı yazarak, oyunun “engellenme” gerekçesini sorduk. 16.05.2019 tarihi itibariyle bu yazımıza belediye tarafından hala yanit verilmediğini bildirmek isteriz.

Amasya Belediyesi, asla kabul edemeyeceğimiz bu keyfi tutumu sonrasında; ne oyun ekibine, ne kamuoyuna, ne de sendikamiza tek bir hukuki gerekçe dahi gösterememiştir. “Akıl tutulması” olarak adlandırdığımız bu olay 21. yüzyıl Türkiye’sinde sansürün ne boyuta ulaştiğını bizlere açıkça göstermektedir. Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır. özellikle son bir yılda yaşanan tüm keyfi, gizli ve açık sansür uygulamalarını ve bunların hukuksal dayanağı olmayan gerekçelerini anlattığımız raporumuzu Yönetim Kurulu Uyesi olduğumuz Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) na sunacağız. Sansüre karşı alınabilecek tüm önlemleri, bu konudaki tüm ulusal ve uluslararası hukuki çalışmaları, yurt içindeki paydaşlarımız ve yurt dişındaki diğer kardeş örgütlerimiz ile ele almaya ve ivedilikle çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.

OYUNCULAR SENDİKASI 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku