Oyuncular Sendikası’ndan Levent Üzümcü’nün oyunun engellenmesine tepki: “Artık yeter!”

editor
908 Görüntülenme

Oyuncular Sendikası, yaptığı açıklama ile Levent Üzümcü’nin “Anlatılan Senin Hikayendir” oyununun Hopa’da engellenmesine tepki gösterdi:

Sendikanın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Artık Yeter!

Üyemiz, oyucu Levent Üzümcü‘nün “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tiyatro oyununun yine yeniden sahnelenmesine izin verilmemiş, oyun Hopa ilçe Emniyet Müdürlüğü tarafından “kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı” gerekçesiyle engellenmiştir.

21. yüzyıl Türkiye’sinde; Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Belediye vb. kamu kurumları tarafından keyfi biçimde uygulanan, Levent Üzümcü gibi bazı muhalif oyuncuları özellikle hedef alan bu ısrarlı ve yıldırıcı engellemeleri kınıyoruz. Yalnızca oyuncu Levent Üzümcü’yü değil Hopa tiyatro seyircisinin tiyatro oyunlarına
erişimini de engelleyen bu “uygun olmama” gerekçesinin hukuki dayanağını Hopa Kaymakamlığı’na sorduk ve bir yanıt bekliyoruz.

Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır. Keyfi, gizli, açık sansüre karşı alınabilecek tüm önlemleri, bu konudaki ulusal ve uluslararası hukuki çalışmaları, yurt içindeki paydaşlarımız ve yurt dışındaki diğer kardeş örgütlerimiz almaya ve ivedilikle çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygilarımızla duyururuz.

OYUNCULAR SENDIKASI

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku