Oyuncular Sendikası’ndan “Taranta Babu”yu engelleyen Erzincan Müftülüğü’ne tepki

editor
903 Görüntülenme

Oyun Sandalı tarafından sahnelenen “Taranta Babu” oyununun Erzincan Müftülüğü tarafından engellenmesine tepki gösteren Oyuncular Sendikası’nın açıklamasını aktarıyoruz:

Kamuoyunun Dikkatine,

Oyun Sandalı tiyatro ekibinin, Nazım Hikmet’in “Taranta Babu’ya Mektuplar” adlı şiirinden uyarladığı, Cansu Fırıncı’nın rol aldığı “Taranta Babu” adlı oyunun; Amasya Belediyesi tarafından sahnelenmesinin keyfi biçimde engellenmesinin ardından şimdi de Erzincan’da mevcut iki salondan birini bünyesinde bulunduran T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı Erzincan Müftülüğü tarafından keyfi bir biçimde engellendiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Bugün (08.07.2019)  “Taranta Babu” adlı oyunun kamuoyuna yansıyarn engellenmesi ve bu keyfi uygulamanın sendikamıza da ihbar edilmesinin ardından, yetkili Erzincan Müftülüğü’ne resmi bir yazı yazarak; bütün izinleri alınmış, tarihi kesinleşmiş, sözlü olarak salonun tahsisi sağlanmış ve biletlerinin neredeyse tamaminin Erzincan tiyatro seyircisi tarafindan satın alınmış oyunun “engellenme” gerekçesini sorduk ve bir yanıt bekliyoruz.

21. yüzyıl Türkiye’sinde; Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Belediye vb. kamu kurumları tarafından keyfi biçimde uygulanan bu engellemeleri asla kabul etmeyeceğimizi yineliyoruz. Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır.

OYUNCULAR SENDIKASI 

İlgili haberimiz: http://www.tiyatrodergisi.com.tr/erzincan-muftuluguden-fiili-oyun-yasaklama-girisimi.html

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku