İzmir-Karşıyaka Belediyesi, tiyatromuzun yüz akı Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun yaşadığı sokağa adını vermiş ve böyle anlamlı bir günde düzenlediği törenle isim değişikliğini gerçekleştirmiş, bu anlamlı jesti gerçekleştiren Karşıyaka Belediyesi’ni ve Başkan Hüseyin mutlu Akpınar’ı kutluyor, haberi Milliyet Gazetesi’nden aktarıyoruz.

***

Topluma hizmet etmiş değerleri yaşarken onurlandırmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, Türk Tiyatrosu’nun en değerli isimlerinden Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun adını Bostanlı’da yaşadığı sokağa verdi.

Foto

Karşıyaka Belediye meclisi aldığı kararla, tiyatro sanatının simge isimlerinden uluslararası üne sahip tiyatro bilimci, yazar, eleştirmen ve yönetmen Özdemir Nutku’nun ismini Bostanlı’da ikamet ettiği 6345 sokağa verdi. Açılış törenine, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun yanı sıra, eşi Prof. Dr. Hülya Nutku, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Mustafa Özuslu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Yoleri, Opera Sanatçısı Aytuğ Dilmaç, akademisyenler, tiyatro sanatçıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve 200’e yakın mahalle sakini katıldı. Sokak için hazırlanan isimli tabelayı da katılımcılar birlikte açtı.

“Sanata Ve Sanatçıya Önem Veriyoruz”
Özdemir Nutku’nun tiyatro sanatına kazandırdıklarının her insana nasip olmayacak nitelikte olduğunu ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Türk toplumunun temeli sanattır. Bir toplumun gelişmişlik oranı kültüre ve sanata verdiği değerle ölçülür. Özdemir Nutku da Türk Tiyatrosu için önemli bir insandır. İs değil iz bırakmış değerli bir tiyatrocumuzdur. Onun adının bu sokakta yaşaması bizim için büyük onurdur. Bir toplumun gelişimi için sanatı ucube olarak görmeyen yönetim anlayışı gerekmektedir. Sanatı sanatçıyı dışlamayan, kapı dışarı etmeyen bir anlayışa ihtiyacımız vardır. Biz Karşıyaka’dan yaktığımız sanat ve sanatçı dostu ışığı Anadolu’ya yansıtarak oraları da aydınlatacağımıza inanıyoruz” dedi.

Foto (1)

“Benim İçin Büyük Onur”
Törende duygusal anlar yaşayan Özdemir Nutku ise şöyle konuştu:
“İnsan böyle bir vefa karşısında ne yapacağını şaşırıyor. Yaşarken böyle bir değer görmek benim için çok önemli ve çok özel. Bu anlamlı etkinliğin Tiyatro Günü’ne denk gelmesi ise çok önemli. Emeği geçen herkese başta Belediye Başkanımız Hüseyin Mutlu Akpınar olmak üzere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here