17-23 Ekim tarihlerinde Bulgaristan’da ikincisi düzenlenen “Avrupa Tiyatro Festivali”nde, Türkiye’yi temsil eden Tiyatro Durak “Titanik Orkestrası” oyunu ile Özel Jüri Ödülü aldı.

14711469_1134842316601932_8472698336678804349_o

Kültürlerarası diyaloğu, oyuncular ve yazarlar arası işbirliği desteklemek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen festivale; Makedonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan katılırken Türkiye’yi; 2014 yılında Bulgaristan’da düzenlenen XXIII. Uluslararası Drumev Tiyatro Festivali’nde aynı oyunla “En İyi Yabancı Performans Ödülü” nü alan Tiyatro Durak temsil etti.

Tiyatro Durak, 4 sezon yoğun istek üzerine sahnelediği Hristo Boytchev’in yazdığı Çetin Etili’nin yönettiği oyun ile 2014 yılında XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nden “Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları” ödülünü aldı.

“Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserinin eğlenceli öyküsü. Unutulmuş ve itilmiş bu  serserilerin amaçsız bir bekleyişle devam eden durağan yaşamları, bir trenden sandığın içinde düşen sihirbaz Harry ile birdenbire değişir. Boytchev’in bu hayalperest, küçük komik insanları, bu gizemli adamla birlikte kim olduklarını bulmaya, dünyayla bağlantı kurmaya çalışırlar. Varlık ve yokluk kavramlarının tartışıldığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırların sorgulandığı oyun, kahkahalar arasında modern insanın trajikomik durumunu gözler önüne seriyor..”

Titanik Orkestrası
Yazan Hristo Boytchev, Çeviren Hüseyin Mevsim, Yönetmen Çetin Etili, Yönetmen Yardımcısı Kadir Hasman, Dekor ve Kostüm Tasarımı Çetin Etili / Işık Tasarımı Selahattin Onan, Reji Asistanları İclal Atasoy Harun Reisoğlu – Seren Konyalı, Teknik Yönetim Erkan Kaya

Oyuncular: Lyubka Aslı Nişancı, Doko Burak Dur, Luko Güney Tuncel, Meto Kadir Hasman / Harry Öner Ateş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here