Pandemi Şartlarına Dayanamayan TOY İstanbul Perdelerini Kapattı…

editor
628 Görüntülenme

İstanbul’un önemli tiyatro mekânlarından TOY İstanbul, pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapatacağını duyurdu.

Tiyatro Kooperatifi’nin “Acil önlem alınmazsa sektörün çöküşüne şahitlik edeceğiz” açıklamasından bir gün sonra kapanacağını duyuran sahne, 2016’dan beri faaliyet gösteriyordu.

Tiyatronun Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kasım 2016 tarihinden beri devam eden serüvenimiz bugün sona eriyor. TOYİstanbul Pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor. Yolculuğumuzun başından bu yana bizleri yalnız bırakmayan tiyatro ekiplerimize, yazarlarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza, öğrencilerimize, tüm ekip arkadaşlarımıza ve tabi ki seyircilerimize çok teşekkür ederiz. Yeni yolculuklarda tekrar buluşmak ümidiyle…”

“NE DİYECEKSİNİZ, GEÇMİŞ OLSUN MU?”

TOY İstanbul’un kapanacağını duyurmasının ardından birçok isim sosyal medyadan açıklama yaptı:

Şevket Çoruh: “Ölmezsinizciler, Kültür Bakanlığı, yerel yönetimler; ne diyeceksiniz? Geçmiş olsun mu? Bana mı sordunuz açarken mi? Ne diyeceksiniz? Yazık…”

Nedim Saban: “Üzücü. Çok güzel oyunlara ev sahipliği yapmıştı. Kapanan her sahne kentin hafızası için de kayıp aynı zamanda.”

Kumbaracı50: Güle güle @toy_istanbul Çok üzgünüz…

Burak Göral: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” demişti Atatürk… Hayat damarlarımız birer birer kopuyor gözlerimizin önünde.”

Sercan Gidişoğlu: “Çok güzel oyunlar izlediğim çok güzel ve potansiyelli bir mekan veda ediyor İstanbul’a. Umarım temelli bir veda olmaz ancak ne olursa olsun pandeminin kültür-sanat sektörümüze ve emekçilerine getirdiği zorluğa gözlerini kapatan, gerekli desteği vermeyenler umarım görür bunları.”

Mert Fırat: “Heyecanına ve emeğine çok yakından şahit olduğum bu değerli oluşumun her zaman yanındayız. @toy_istanbul kısa sürede nitelikli ve heyecan verici bir kültür yarattı. Başlık bir veda olsa da yolculuk devam ediyor. Eksilmeden kimseyi geride bırakmadan yeniden buluşacağız.”

Aykut Sezgi Mengi: “Çok üzüldüm, söylenecek fazla bir şey de yok. Hepimizin dilinde tüy bitti, acil durumdayız, tiyatrolar yaşasın diye. Başka vedaların olmamasını dilemek dışında insanın elinden bir şey gelmiyor.”

Emrah Elçiboğa: “Virüs bahane… Sanatı öldürmek,sanatçıyı bitirmek, aykırı sesleri,itirazları susturmak, halkı daha da uyuşturmak için yandaş ünlümsüleri ihya etmek istiyorlardı ve Covid 19 buna mükemmel bir zemin sağladı…

Tam da söylemeye çalıştığım buydu. Kapanan ve kapanacak çok yer var. Ve birileri bunu bile isteye virüsü bahane ederek yapıyor. Çünkü SANATTAN KORKUYORLAR”

Cem Davran: “Çok üzücü, çok. Yüreğimden bir parça kopuyor böyle haberler görünce. Ve biliyorum ne maddi kaynaklar nerelere gitti ve gitmekte bu ülkede.”

Pervin Bağdat: “Onca emeği görmezden gelenler utanç duymuyorlar mı? Duymuyorlar. Bu bir veda olmayacak @toy_istanbul yeniden daha güçlü dirileceğiz.”

Birce Akalay: “Çok üzücü bir haber bu.Devletin sanatı,sanatçısını,sanat kurumlarını ve çalışanlarını desteklemesi gerekirken,var olabilmek için verilen mücadele bir utanç tablosu resmen. Uçaklar, toplu taşıma araçları, düğünler ve organizasyonlar serbestken, bu yapılan haksızlık değil ambargodur.”

Barış Atay: “Bu ve bundan sonra gelecek kapanma haberlerinin sorumlusu sizsiniz! @MehmetNuriErsoy @BeratAlbayrak @suleymansoylu @drfahrettinkoca #TiyatromuzÇöküşte

Ceren Taşçı: “Mezun olur olmaz ilk göz ağrımız Kenardakiler’i oynadığım,bir sürü güzel oyun izlediğim,Yalnızlar Kulübü ile hayatımın en güzel zamanlarını geçirdiğim yer artık yok.Çok üzgünüm çok…@toy_istanbul Böyle haberlerin çoğalmaması için #acilçözümçağrısı #tiyatromuzçöküşte

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pandemi-sartlarina-dayanamayan-toy-istanbul-veda-ediyor-1766015

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku