“Piraye” Oyunu 7. Uluslararası Asya Milletleri Tiyatro Festivali’nde

editor
199 Görüntülenme
“Piraye” Oyunu 7. Uluslararası Asya Milletleri Tiyatro Festivali’nde

Bu yıl, ünlü Kazak tiyatro adamı Temirbek Jurgenov’un 120. doğum yıldönümü adına düzenlenen 7.Uluslararası Asya Milletleri Tiyatro Festivali’nde ülkemizi Murat Çidamlı’nın yönetip-oynadığı Nazım Hikmet’in mektup ve şiirlerinden uyarlanan “PİRAYE” adlı tiyatro oyunu temsil edecek.

Festival 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Kazakistan’ın Taldıkorgan şehrinde düzenlenecek. Festivalde Başkurdistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye’den ekipler yer alıyor. Türkçe konuşan ülkeler arasındaki tiyatro ve dil birliğine katkı sağlamayı amaçlayan bu festival Kazakistan’ın en prestijli ve ödüllü tiyatro festivali olarak biliniyor.

Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışan Murat Çidamlı’nın “PİRAYE” oyunu 28 Haziran tarihinde prömiyer yaptı ve  oyun halen büyük Türkiye turnesini sürdürüyor. Çidamlı, oyununun festival kapsamında oynanacak olması dolayısıyla sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:“Nazım Hikmet Kazakistan’da. Kazakistan’ın Taldıkorgan kentinde düzenlenecek Uluslararası Tiyatro Festivali’nde 3 Kasım tarihinde “PİRAYE”yi oynayacağım. Nazım’ı Kazak seyircisiyle buluşturacacağım için büyük bir onur duyuyorum.”

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku