Polonyalı Oyun Yazarı Michal Walczak İstanbul’da!

editor
179 Görüntülenme
Polonyalı Oyun Yazarı Michal Walczak İstanbul’da!

GalataPerform öncülüğünde 2006 yılından beri Türk tiyatrosunda yeni oyun yazarlarına alan açmak amacıyla yürütülen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi yeni işbirlikleri ile büyüyerek devam ediyor.

Bu sene Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlamaların kültür programı çerçevesinde culture.pl ortaklığı ile Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında  gerçekleştirilen Transit Polonya proje kapsamında çağdaş Polonya tiyatrosunun önemli isimleri GalataPerform’un konuğu olarak İstanbul’da olacak, oyun yazarlarıyla atölyeler gerçekleştirecek ve oyunları İstanbullu seyirciyle buluşacak. Mayıs ayında Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış oyununun yazarı Dorota Maslowska’nın Lehçe Konuşan İki Gariban Rumen adlı oyunu GalataPerform ev sahipliğinde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşmuştu ve yazar GalataPerform’da oyun yazarlığı atölyesi vermişti.

Transit Polonya projesinin ikinci konuğu Michal Walczak. Çağdaş Leh tiyatrosunun en önemli yazarları arasında yer alan Michal Walczak 21-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da olacak.  Yazarın Kum Havuzu adlı oyunu okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşacak.  Ayrıca Michal Walczak Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında yürütülen oyun yazarlığı atölyelerinde katılımcılarla “Oyun yazarının ilham kaynağı olarak şehir” başlıklı bir atölye verecek.

Kum Havuzu Hakkında
Kız ve Oğlan’ın bir kum havuzundaki oyun dünyaları yaşadığımız dünyanın sınırlarında dolaşır. Oğlan kurduğu hayal dünyasında oyunlar oynarken oyuna Kız’ın katılmasıyla hiçbir şeyin oyundan ibaret olmadığını görürüz. Başlangıçta iletişim kuramayan iki genç insanın gündelik olandan beslendikleri diyalogları metaforik bir anlam yüklenir. Televizyondaki Batman serisinin dilini kullanmadan kendisini ifade edemeyen Oğlan’la elinde sürekli oyuncak bebekle dolaşan Kız birlikte iletişim kurmayı öğrenirler ve içinde oynadıkları kum havuzu da yitirdikleri çocukluklarının ve masumiyetlerinin sembolü haline gelir.

Michal Walczak Hakkında
Michal Walczak 1980 yılında doğdu ve Varşova’da Theatre Academy’de tiyatro yönetmenliği eğitimi aldı. Walczak en üretken ve popular genç kuşak Leh oyun yazarları arasındadır. İlk çıkışını 2001 yılında yazdığı bir kadın ve erkeğin duygularını dile getirememesini ve sevgi ihtiyaçlarını anlattığı Kum Havuzu oyunuyla yaptı. Kum Havuzu Polonya’da ve Amerika’da 11 tiyatroda sahnelendi ve Almanca, İngilizce, Macarca, Çekçe ve İtalyanca’ya çevrildi. Walczak’ın oyunları arasında 5 tiyatroda sahnelenen ve Almanca, Danca ve Litvanyaca’ya çevrilen Odanın İçine Yolculuk; Almanca’ya çevrilen ve 2007 yılında onuncu Heidelberg Tiyatro Günlerinde jüri ödülünü alan Gece Otobüsü; Almanca ve Rusça’ya çevrilen Nehir, Benimki; Almanca ve Fransızca’ya çevrilen ve yağmurlu gecelerde ilk kez birlikte olmaya çalışan bir kadın ve adamın hikâyesini anlattığı İlk Kez oyunu vardır. Fakat onları arzularını gerçekleştirmekten sürekli alıkoyan bir şeyler vardır. İlk Kez 2006 yılında Heidelberger Stückemarkt’ta Genç Yazarlar için Forum’da büyük ödülü aldı. Walczak ayrıca çocuklar için de Son Babacık ve Üzgün Prens adlı iki oyun yazdı. 2008 yılında Kum Havuzu ve İlk Kez Yeni Leh Oyunları Festivali kapsamında New York’ta gösterildi.

Michal Walczak yeni oyunlarını söyle tanımlar: “Oyunlar temel olarak Çağdaş kadın ve erkek arasındaki karşılıklı yanlış anlamaların mizahı ve acımasızlığıyla cinsiyetler arasındaki acımasız, trajik-komik mücadeleye dayanır.

Etklinlik Detayları
Yazan: Michal Walczak
Çeviren: Hakan Koçyiğit
Yöneten: Enginay Gültekin
Oyuncular: Emre Yetim, Nazlı Bulum
Yer: GalataPerform
Tarih: 22 Kasım Cumartesi
Saat: 20.30
Etkinlik dili: Lehçe ve Türkçe
İletişim: yenimetinyenitiyatro@galataperform.com
Etkinlik Ücretsizdir.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku