Ragıp Ertuğrul, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin (IATC) Yönetimine Seçildi

editor
472 Görüntülenme
Ragıp Ertuğrul, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin (IATC) Yönetimine Seçildi

Dergimiz yazarlarından Ragıp Ertuğrul, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin (IATC) yönetimine seçildi. 

Merkezi Fransa’da bulunan ve 1956 yılından bu yana faaliyet gösteren Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin (‘International Association of Theatre Critics’ – IATC) 29. Olağan Genel Kurulu 14 Kasım 2018 tarihinde St. Petersburg’da yapıldı. 17. Avrupa Tiyatro Ödülleri programı kapsamında düzenlenen Genel Kurul’da Türkiye Merkezi’ni temsilen aday olan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Başkanı ve dergimiz yazarı Ragıp Ertuğrul, katılan 34 ülkenin 20’sinin oyunu alarak yönetime seçildi. IATC’nin Margareta Sorenson başkanlığındaki yeni Yönetim Kurulu’nda ABD, Çin, Fransa, Gürcistan, Hindistan, Japonya, Nijerya, Sırbistan, Slovakya ve Türkiye yer alıyor. IATC yönetiminde Türkiye’den ilk kez Türkiye Eleştirmenler Birliği’nin de kurucusu eleştirmen-gazeteci Zeynep Oral yer almıştı. Zeynep Oral, halen IATC’nin onursal başkanları arasında bulunuyor.

Ragıp Ertuğrul, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Zeynep Oral’dan uzun yıllar sonra yönetime giren ikinci Türk eleştirmen olarak bu gururu sizlerle de paylaşmak isterim. Bu süreçte her zaman yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen sevgili Zeynep Oral’a ve can dostum sevgili  Nalan Özübek’e sonsuz teşekkürlerimi yineliyorum. Sevgiler…

Dergimiz adına, yazarımız Ragıp Ertuğrul’u tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz…

 

International Association of Theatre Critics – IATC hakkında

Birlğin ilk tohumları, çeşitli ülkelerde yer alan eleştiri çalışmalarını incelemek ve eleştiri dernekleri arasında kalıcı bağlar oluşturmak amacıyla, 3 Mayıs 1926 tarihinde Paris’te, yirmi altı ülkeden tiyatro eleştirmenlerinin Julien Luchaire başkanlığında toplanmalarıyla atıldı. Birlik, resmi kimliğine bu buluşmadan otuz yıl sonra 3. Paris Festivali kapsamında kavuştu. 1956 yılında festivale katılan otuz dört ülkeyi temsil eden yüz yirmi tiyatro eleştirmeni buradaki etkinliklere, tiyatro gösterimlerine, konferanslara katılırlar ve bir birlik kurma isteklerini dile getirirler. Festivalde hazır bulunan ve bu düşünceye olumlu bakan Fransız siyasilerin de katkılarıyla dernekleşme yolunda ilk adım atıldı. 1971 yılında UNESCO’ya bağlanan IATC, siyasal ve toplumsal çalkantılara karşın, tiyatro eleştirisini savunan ve tanımlayan düzenli olarak eleştirmenleri, tiyatro uzmanlarını toplayıp bilgi alışverişini sağlamakta ve kuruluş amacına uygun olarak etkinliklerini eksiksiz sürdürmektedir.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği – TEB Hakkında

Sahne ve gösteri sanatları alanında eleştiri kurumunun bilinirliliğini artırmak, mesleğin eleştiri kuramlarına dayalı olarak ve meslek etiğine uygun şekilde temsil edilmesini sağlamak, Türkiye’de sahne sanatlarına ilişkin yapılan faaliyetlerin ulusal ve uluslararası düzeyde görünür kılınmasına yönelik güvenilir bir referans noktası olmak, genç kuşak eleştirmenleri eleştiri alanında ilerleme yolunda teşvik etmek gibi amaçlarla 1990 yılında usta gazeteci ve eleştirmen Zeynep Oral’ın başkanlığında kurulan dernek, bugüne değin Türk tiyatrosunu sayısız ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etti.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku