“Resmi Geçit” (The Parade) oyunu Yunanistan’da sahnelenecek

editor
1314 Görüntülenme

Loula Anagnostaki’nin kaleme aldığı, Barış Celiloğlu’nun yönettiği, Emre Gündoğdu ve Dilek Yorulmaz’ın oynadığı “Resmi Geçit” (The Parade) oyunu Yunanistan’da sahnelenecek. 

Geçtiğimiz yıl Londra’daki prömiyerinin ardından önemli eleştirmenlerden beş yıldız alarak, Birleşik Krallık’ın önemli festivallerinden olan Camden Fringe Festivali’ne katılan “Resmî Geçit” oyunu şimdi de yazarının memleketi olan Yunanistan’a davet edildi.

Londra Theatre East N Bull & Nefes Productions yapımı “Resmi Geçit”,  17-18 Şubat’ta Atina’da Stathmos Tiyatrosunda, 21-22-23 Şubat’ta ise Selanik’te Taf Tiyatrosunda sahnelenecek. 

Oyun, geçen yıl Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, en iyi oyuncu, yazar ve yönetmen ödülüne layık görülmüştü. 

Oyun Hakkında: 

Küçük bir odada yaşayan iki kardeş o gün yer alacak bir geçit törenini heyecanla beklemektedir. Birbirleriyle hayallerini ve kabuslarını paylaşarak gün boyu hem sohbet eder hem de tartışırlar. Dış dünyayla tek bağlantıları kentin meydanına bakan bir küçük pencere olan bu iki gencin akıbetini meydandan gelen sesler belirleyecektir.

Topluluk Hakkında:

BARIŞ CELİLOĞLU (Yönetmen)

Barış Celiloğlu tiyatro eğitimini Şahika Tekand’ın kurduğu Stüdyo Oyuncular’ında aldı. İstanbul’da Stüdyo Oyuncuları ve Bilsak Tiyatro Atölyesi’nin çeşitli yapımlarında rol almakla beraber Türk sinemasının Tunç Başaran (Uçurtmayı Vurmasınlar) ve Derviş Zaim (Tabutta Rövaşata) gibi önemli yönetmenleriyle çalıştıktan sonra 1997’de Londra’ya yerleşti. Central School of Speech and Drama’da tiyatro üzerine master eğitimi alırken Londra’nın çeşitli tiyatrolarında (The Gate Theatre, Battersea Arts Centre, Camden People’s Theatre, Arcola Theatre, The Young Vic, Edinburgh Fringe Festival) sahnelenen oyunlarda önemli roller oynadı ve 1998 yılından beri Londra’nın çeşitli tiyatrolarında oyun yönetti. En son olarak Londra’da Ariel Dorfman’ın “Ölüm ve Kız” adlı oyununu hem yönetip hem de başrol olan Paulina’yı oynadı. Bu rolle kendisine Türkiye’de 2018 Direklerarası Tiyatro Ödülleri tarafından “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü verildi.

EMRE GÜNDOĞDU (Oyuncu)

Emre Gündoğdu 2012 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 2013-2014 sezonunda “Ayakta Durmak İstiyorum ” ve ” Barış Çiçeği” ileAntalya Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. 2018 yılında Theatre East N Bul projesi olan( Two Lost İn A Filthy Night ) “Gece o Kadar Kirliydi Ki İkiside Kayboldular”da yer aldı.

DİLEK YORULMAZ (Oyuncu)

2003 yılında Londra’da oyunculuk eğitimi aldı, 2004 yılında Şahika Tekand Studio Oyuncuları ile çalıştı. 2005 yıllında Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) Mutfak Oyuncuları arasına katıldı. Devlet Tiyatroları ve özel tiyatro grupları ile çalıştı. Bir çok kısa film ve televizyon dizisinde oynadı. 7 Kocalı Hürmüz ( İclal ), Oyuncu ( Naz ), Hükümet Kadın ( Zümre ) rol aldığı sinema filmlerden bazılarıdır. 2009 yılında Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Oyunculuk Yüksek Lisansı Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında “Nefes Tuition and Productions” şirketini kurarak Londra’ya yerleşti. Londra’da oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda yaratıcı drama, oyunculuk ve yoga dersleri vermektedir. 2019 yılında yapımcılığını da üstlendiği “Resmi Geçit” oyunundaki performansı ile Direklerarası Seyircileri tarafından en iyi oyuncu ödülünü aldı.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku