REST Tiyatro, iki yeni oyunla sezona merhaba diyor

editor
966 Görüntülenme

REST Tiyatro, ikisi yeni toplam üç oyunla sezona merhaba diyor. Geçtiğimiz sezon sahnelenmeye başlayan“Jacques İle Efendisi” oyununun yanı sıra, Ekim ayında prömiyer yapacak “Böbrek” ve “Tüccarlar” oyunları, REST Tiyatro’nun repertuvarına katılacak.

“Jacques İle Efendisi” 

Tiyatro seyircisini Türkiye’de ilk kez sahnelenen oyunlarla buluşturmayı hedefleyerek 2018 yılında kurulan REST Tiyatro,  geçen sezon ilk prodüksiyonu olarak Milan Kundera’nın “Jacques İle Efendisi” adlı oyununu Ayberk Erkay‘ın çevirisi ve Ozan Ömer Akgül’ün dramaturjisiyle sahneledi. Ragıp Ertuğrul’un rejisi, Çiğdem Erken’in müziği, Kemal Yiğitcan’ın ışık tasarımı, Mehmet Selin Sağdıç’ın hareket düzeni ve Merih Sualp’in kostüm tasarımıyla  oyun, 2018-2019 sezonunda tiyatro jürilerinden 3 ödül kazandı.

“Yılın Dikkat Çeken Oyunu (Jacques İle Efendisi)” / Direklerarası Tiyatro Ödülleri

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu (Zeynep Erkekli)” / Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri

“Yılın Yönetmeni (Ragıp Ertuğrul)” / Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri

Cem Baza, Serhan Süsler, Zeynep Erkekli, Umut Demirdelen, Ayşegül Yalçıner, Barış Öncü, Ali Yalçıner, Erce Kardaş, Fulden Obiz ve Sercan Er’in rol aldığı oyun, İstanbul gösterimlerinin dışında Ankara ve Diyarbakır’a yaptığı turnelerle Anadolu seyircisiyle de buluştu.  Oyun, 2019-2020 sezonunda da sahnelenmeye devam edecek.

Oyunun Konusu: Dünyanın neresinde yaşadığı belli olmayan ve evsiz yaşamayı bilinçli olarak tercih etmiş dokuz insanın ellerine geçen bir kitapta geçen hikayeleri birbirlerine anlatmaları üzerine kurulu. Oyun, üç farklı aşk öyküsünden hareketle yerleşik ahlâk değerlerini n yanı sıra, dostluğu, güveni, kıskançlığı, nefreti de sorguluyor. Akıl ve duyguyu tartıya koyuyor, tartının hangi tarafının ağır geldiğini seyircinin algısına bırakıyor. Jacques ile Efendisinin kısa yolculuğu boyunca soylular ve köylüler, efendiler ve uşaklar arasında gezerken dünyanın aldatma ve aldanmalar, gerçekler ve yalanlar, güven ve hıyanet arasında nasıl ince bir çizgi üzerinde durduğunu hatırlatıyor.

“Böbrek”

REST Tiyatro’nun, bu sezon prömiyer yapacak oyunlarından ilki Alman oyun yazarı Stefan Vögel’in “Böbrek (Die Niere)” adlı çağdaş komedisi. Erce A. Kardaş‘ın çevirdiği, Gökay Genç ile birlikte uyarlayıp Ragıp Ertuğrul‘un sahneye koyduğu “Böbrek”in oyuncu kadrosunda seyircinin TV dizilerinden yakından tanıdığı ve komedi oyunlarının aranılan oyuncuları Buket Dereoğlu, Özgür Özgülgün, Devrim Atmaca ve Barış Kıralioğlu yer alıyor. Oyun, Ekim ayında 42 Maslak Espor Arena’da prömiyer yapacak. Oyun, her ay Anadolu şehirlerine turne düzenlenecek.

Oyunun konusu: Mimar Kudret, yeni gökdelen projesinde yatırımcılarla yaptığı anlaşmayı kutlamak için, karısı Duygu ile birlikte, aile dostları Muzaffer ve Funda’yı dışarıda bir akşam yemeğine davet ederler. Ancak evde buluştuklarında Duygu, gündüz yaptırdıkları check up sonuçlarına göre böbreklerinde sorun olduğunu söyler. Aynı kan grubuna sahip olan kocasının hemen kendisine böbreğini verebileceğini umarken Kudret’in yaklaşımı hiç de öyle olmaz. Üstüne üstlük yemekte arkadaşları Muzaffer, Duygu’ya seve seve böbreğini bağışlayabileceğini söyleyince aile ve arkadaşlık ilişkileri içinden çıkılmaz bir hal alır. “Böbrek”, günümüzün yapay ilişkilerini, gerçek sevgiyi, dostluğu sorgularken böbrek bağışı hakkında da farkındalık yaratması bakımından önemli bir çağdaş komedi.

“Tüccarlar”

Bu sezon sahnelecek diğer oyun ise günümüz Fransa tiyatrosunun ünlü oyun yazarlarından Joel Pommerat’nın “Tüccarlar (Les Marchants)” adlı oyunu. Ayberk Erkay‘ın çevirisi, Ragıp Ertuğrul’un rejisi, Zeynep Erkekli’nin tek kişilik performansıyla sahneye taşınacak ve Ekim ayında prömiyer yapacak olan “Tüccarlar”, tüm sezon boyunca Anadolu ve Avrupa yakasında alternatif sahnelerde gösterimde olacak.

Oyunun konusu: Bir kadın anlatıyor: Hayatından bir parçayı, kuşkulu anılarını paylaştığı arkadaşını, kaybetmekten korktuğu işini, sırtındaki tükenmeyen ağrıyı, sahici dostlukları, bazılarının bihaber olduğu hayat kavgasını, imkânsızı, denemeye sürükleyen umutsuzlukları, tehlikeli sırları, büyük şirketlere kafa tutan cesur insanları, savaşın vurduklarını, ölenleri, ölümden geri dönenleri… Oyunda, anılarından kendi bile şüphe duyan bir kadın, bir araya gelmeleri mucizelere kalmış olaylardan, kişilerden, sebep ve sonuçlardan örülü hayatını anlatıyor. Dinlemek ve masalı tamamlamak ise seyirciye kalıyor.

Geçen sezon olduğu gibi bu sezon da tüm oyunların fotoğrafları Eser Köse, afiş ve broşür tasarımları da Gökay Genç imzasını taşıyor.

OYUN TARİHLERİ

11 Ekim Cuma 20.30 TÜCCARLAR, CKM A Salonu (Prömiyer)

25 Ekim Cuma 20.30 JACQUES İLE EFENDİSİ, Kozzy KM

27 Ekim Pazar 20.00 TÜCCARLAR, Barış Manço KM

30 Ekim Çarşamba 20.30 BÖBREK, 42 Maslak Espor Arena

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku