Rest Tiyatro’nun “Jacques ile Efendisi” Oyunu 24 Kasım’da Prömiyer Yapıyor

editor
1290 Görüntülenme

REST Tiyatro, Milan Kundera’nın, daha önce hiç bir tiyatronun sahnelemeye cesaret edemediği “Jacques ile Efendisi” oyununu bu sezon seyirciyle buluşturuyor. Ünlü Çek asıllı Fransız yazar Kundera’nın oyunu, 24 Kasım 2018 tarihinde Sahne Pulcherie’de “Türkiye prömiyerini” yapıyor.

“Jacques ile Efendisi”, üç farklı aşk öyküsünden hareketle yerleşik ahlâk değerlerini sorgularken, dostluğu, güveni, kıskançlığı, nefreti de sorguluyor. Akıl ve duyguyu tartıya koyuyor, tartının hangi tarafının ağır geldiğini seyircinin algısına bırakıyor. Soylular ve köylüler, efendiler ve uşaklar arasında gezerken dünyanın aldatma ve aldanmalar, gerçekler ve yalanlar, güven ve hıyanet arasındaki ince çizgi üzerinde durduğunu hatırlatıyor.

Oyuncu kadrosunda, Devlet Tiyatrolarının kıdemli oyuncularından Zeynep Erkekli, geçtiğimiz sezon “Nehrin Solgun Yüzü”yle İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnesinde olan Serhan Süsler, uzun yıllar New York’taki oyunculuk ve yönetmenlik çalışmalarından sonra Türkiye’ye dönen Cem Baza, yine Devlet Tiyatroları oyuncusu Umut Demirdelen ile Ayşegül Yalçıner, Ali Yalçıner, Halit Barış Öncü, Erce Ahmet Kardaş ve Fulden Obiz yer alıyor.

Yaratıcı kadroyu dramaturjide Ozan Ömer Akgül, hareket düzeninde pandomim sanatçısı Mehmet Selin Sağdıç, müzikte Çiğdem Erken, ışık tasarımında Kemal Yiğitcan,dekor tasarımında Ali Yalçıner ve kostüm tasarımında Merih Süalp oluşturuyor.

Çevirisini Ayberk Erkay’ın  yaptığı “Jacques ile Efendisi” (“Jacques et son maître”) 2018-2019 sezonu boyunca çeşitli tarihlerde ve sahnelerde gösterimini sürdürecek.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku