Şa Performans’tan Kürtçe tiyatroya çağrı

editor
843 Görüntülenme

Kürtçe tiyatro yapan Şa Performans, asimilasyona karşı anadillerinde sanat yaptıklarını ifade ederek, İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahneleyecekleri oyuna çağrı yaptı

Kürtçe tiyatro yapan Şa Performans, Kafka’nın “Akademi için bir rapor” öyküsünü “Ji Akademiyê Re Raporek” ismiyle sahneye taşıyacak. Tuncay Özel’in yönetmenliğini yaptığı oyun 4 Şubat’ta ilk kez İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

‘Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor’

İzmir’de seyirciyle buluşmaya hazırlanan Şa Performans oyucularından Egîd Fırat, tiyatrodaki temel prensiplerinin Kürtçe olduğunu dile getirdi. 2018 yılında kurulduklarını ve bir süre önce maddi zorluklar nedeniyle bir ay kapalı kaldıklarını anlatan Fırat, kentte yaşayan ve anadilleriyle tiyatro izlemek isteyenler için çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Temel prensipleri Kürtçe

Sanat üzerindeki baskı ve kültürel soykırıma anadillerinde sanat yaparak karşı durduklarını söyleyen Fırat,“Tiyatronun politik bir yanı olduğunu savunuyor ve yaptığımız işi alternatif sahne olarak adlandırıyoruz” dedi. Temel prensiplerinin Kürtçe üretim olduğunun altını çizen Fırat, Şa Performans’ın İstanbul’da yüzde yüz Kürtçe ve ağırlıklı olarak tiyatro olmak üzere çeşitli kültür sanat etkinlikleri yapan bağımsız bir kurum olduğunu söyledi. Fırat, maddi sıkıntılar nedeniyle kapandıktan birkaç hafta sonra farklı bir anlaşmayla yeniden sahne almaya başladıklarını söyledi.

Daha çok Kürt gençlerinden oluşan bir seyirci kitlesinin olduğunu ifade eden Fırat, gençlerin sanata yaklaşımına ilişkin ise şunları belirtti: “Kürt gençleri sadece tiyatroya değil, sanat ve edebiyat içeren bütün etkinliklere özel bir değer vermeli, ayrıcalık tanımalı; zira sanat ve edebiyat bir toplumun yapı taşıdır. Tiyatroyu ise diğer sanat dallarından farklı kılan en önemli özelliği izleyicinin empati kurma yeteneğinin ve buna bağlı olarak sorgulama kabiliyetinin artmasıdır. Aslında tiyatro yaşamın ta kendisidir. Güldürür, ağlatır, sorgulatır. Ve eminim ki tiyatroya zaman ayıran bir insan kendini değerli de hisseder.”

İzmir’deki etkinliğe davet

İzmir’de Kürtçe tiyatronun gerekliliğine de değinen Fırat, “İzmir’de ciddi bir Kürt nüfusunun olduğu görülüyor. Kentte gözlemlediğim kadarıyla burada az da olsa özel konserler ve yazar söyleşileri dışında Kürtçe sanata dair etkinlikler yok denilecek kadar az. Dolayısıyla İzmir’deki oyunun bizim için yeri ve önemi apayrı olacak” dedi.

Fırat son olarak, 4 Şubat’ta İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, 8 Şubat’ta ise Ankara Kızılay Babylon’da sahnelenecek “Ji Akademiyê Re Raporek” oyununa herkesi davet etti.

 

Kaynak: http://www.yeniyasamgazetesi1.com/sa-performans-izmirde-sahne-alacak/

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku