İstanbul Devlet Tiyatrosu yazar ve yönetmeni  , sonsuzluğa uğurlanışının 4. Yılında anılacak. Edebiyete intikalinin hemen  yıldönümü ertesinde ve aynı zamanda  27 Mart haftasında ; 29 Mart  Pazar  19.00’da Beyoğlu İstiklal caddesi Atlas Pasajındaki Küçük Sahne’de  bir anma programı ile yad edilecek.

Ustalar Ve Çıraklar Arasında Bir Köprü Olarak Ustalara Saygı
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zafer Kayaokay , “Geçmişini bilmeyen geleceğini öngöremez.”Ustalara Saygı” başlığıyla bu yıl yapacağımız bir dizi etkinlikler dizisinin ilkini gerçekleştiriyoruz. Cüneyt Çalışkur  “usta”mızı başta kızkardeşi Rüçhan Çalışkur olmak üzere dostları , üstadın daha önce hiç sahnelenmemiş bir oyununu  Okuma Tiyatrosu formatıyla sahneye taşıyacaklar. Ayrıca şiirlerinden , anılarından ve sahnelediği oyunlarla ilgili sunumlar yapacaklar.” , diye bilgi verdi.

Cüneyt “Ustalara Saygı ; Cüneyt Çalışkur” Okuma Tiyatrosu Ve  Anma Gecesine  Davet
Ustalara Saygı Geceleri  koordinatörü ve müdür yardımcısı Ayşen İnci de yaptığı açıklamada , “Ustalarla çıraklar , birikim ve belleğimiz ile yeni kuşak  genç sanatçılar arasında sağlıklı köprüler kurmak ve ustaları anmak   , bizim hem görevimiz hem de ustalarımıza bir vefa borcumuzdur. Ustaların birikimlerinden biz  çıraklarların öğreneceği çok şey var. Bu aynı zamanda bir iç eğitim  geleneğimizdir. Bizim İstanbul Devlet Tiyatrosu olarak,görevimiz,benzer etkinliklerimiz ve oyunlarımızla  Türk Tiyatrosu’na değerler ve anlamlar katmaya ve çoğaltmaya devam etmektir.Ücretsiz etkinliğimize Cüneyt Çalışkur’u bilen , seven ve merak eden  izleyicilerimizi Küçük Sahne’ye davet  ediyoruz “,sözlerine yer verdi.

Cüneyt Çalışkur’un “Katını Seçen Asansör” Oyunu Okuma Tiyatrosu Yapılıyor
İstanbul Devlet Tiyatrosu Küçük Sahnede yapılacak okuma çalışması için Çalışkur’un eski öğrencileri, çalışma arkadaşları ve dostları, dört bir yandan gelerek katkı sunmayı planlıyor. Çalışkur’un 2004-2007 yılları arasında kaleme aldığı “Katını Seçen Asansör” oyunu, Dünya Tiyatrolar Gününde seslendirilecek.

Cüneyt Çalışkur’un Sanatçı Arkadaşları Ve Dostları Ne Dediler

Enver Başar: Okuma Çalışması Bir Saygı Duruşudur
Devlet Tiyatroları olarak aramızdan ayrılan sanatçıları, hiçbir zaman ‘kayıp’ olarak nitelemedik. Çünkü biz onları kaybetmedik; her an anılarıyla, eserleriyle ve sanata tuttukları ışıkla yürüyoruz bu yolda… Cüneyt Çalışkur’un meşalesi önce kız kardeşi Rüçhan Çalışkur’da, sonra bizlerde. Bizden sonra gelenlere Çalışkur’u anlatmak sadece boynumuzun borcu değil, kurumsal görevimizdir.  Merhumu ‘anlamak’ için düzenlediğimiz okuma çalışması aynı zamanda ona duyulan sevgidir, saygı duruşudur.

Sumru Yavrucuk: Türk Tiyatrosuna Katacağı Çok Şey Vardı
Leenane’in Güzellik Kraliçesi en severek oynadığım oyun olmuştur. Metni Cüneyt’in yönetmesini çok arzu etmiştim. Cüneyt’in şiirle, felsefe ile kurduğu derin bağ yönettiği oyunlarda da çok hissedilir. Oyuncunun yaratım sürecine önem vererek, sonsuz kere denemelerin önünü açardı .Hayata geçirmek istediği nice proje varken zamansız gidişi çok acı…

Celal Kadri Kınoğlu: Çalışkur, Yaşayan Bir Şiir..
Cüneyt Çalışkur yaşayan bir şiirdi. O, gerçek bir entelektüeldi. Onunla tanışmak bile gerçek bir mucizedir.

Civan Canova: Çıkarlardan Uzaklaştırarak Bizleri Hep Güzel Yerlere İtti Sırtımızdan.
Üretken kişiliği ile bilinen Cüneyt Çalışkur, harika bir dost ve çok iyi bir yönetmen olduğu kadar çok da iyi bir şairdi. Şöyle diyor dizelerinden birinde;

“El değil pençe
Ellerimiz,
kendi sırtımızda
arkamızdan itiyorlar,
siyah – beyaz bir balkon fotoğrafından
dışarı sızmaya”…

Yönetmen olarak ufkumuzu berraklaştırarak, dost olarak çıkarlardan uzaklaştırarak bizleri hep güzel yerlere itti sırtımızdan. Çok özlüyorum onu. Hayatta ve sahnede yalnız hissediyorum artık kendimi. Ama hep yüreğimde ve ışıldayan gözleri hep izliyor; ileride bir yerlere itiyor hala, siyah – beyaz salonun karanlık bir köşesinden, yüreğime yansıyan renkli bakışlarıyla…

Melek Baykal: Mükemmel Bir Yönetmendi
Cüneyt, gerçekten de eksikliği doldurulamayacak kadar önemli ve zeki bir sanatçıydı. Aynı dönemlerde okuduk ve aynı sahnelerde soluduk. Hem iyi bir yönetmen hem de mükemmel bir oyuncuydu.

Dünya Tiyatrolar Günü 27 Mart Haftası ’nda Küçük Sahne’de yapılacak “USTALARA SAYGI ; CÜNEYT ÇALIŞKUR” Okuma Tiyatrosu ve anma etkinliği, saat 19:00’da başlayacak ve seyirciler, biletsiz olarak bu özel güne katılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here