“Sanatçılara yönelik korku ve sindirme politikası işe yaramayacak”

editor
967 Görüntülenme

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı’nın YSK’nin hukuksuz kararına karşı tepki gösteren sanatçıları fişlemesine ilişkin BirGün’e konuşan sanatçılar, olayın Saray’ın korku ve sindirme çabalarından kaynaklandığını ancak işe yaramayacağını belirtti.

Birgün Gazetesi’nden Burak Abatay’ın haberini okurlarımızla paylaşıyoruz:

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etme kararının ardından Ekrem İmamoğlu’na destek veren sanatçıların isimlerinin yer aldığı bir listeyi “Kayıt” notuyla paylaştı.

İmamoğlu, YSK’nin hukuksuz İstanbul seçimleri kararının ardından yaptığı konuşmada “Artık herkes konuşacak, sanatçılar konuşacak” çağrısında bulunmuş ve çok sayıda sanatçı tarafından destek almıştı. Sanatçılar sosyal medyada #herşeyçokgüzelolacak etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla YSK’nin hukuksuz kararına büyük bir tepki göstermişti.

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, Derya Köroğlu ve Sumru Yavrucuk fişleme olayını BirGün’e değerlendirdi.

Özoğuz, yaptığı açıklamada fişleme haberinin ortaya çıkmasının hükümetin kendi içinde de bir tartışmaya sebebiyet vereceğini ifade etti. Özoğuz “Sanatçılara yönelik korku ve sindirme politikasının bir şeye yaramayacağını düşünüyorum” dedi.

İktidarın “Neden böyle bir şey yaptık?” diye kendi aralarında konuşacaklarını tahmin ettiğini söyleyen Özoğuz şöyle devam etti:

“Ben siyasi konularda çok fazla şey yazmazdım. Ama ilk kez bir siyasi karakteri bu kadar benimsedim. Hashtag kampanyası başlamadan önce de fikirlerimi belirttim. Sonrasında da “Her şey çok güzel olacak” kampanyası başladığında da Halk TV’de bizim şarkımıza benzetilmişti. Ama bu fişleme konusu o kadar çağ dışı bir hareket ki… Bu sanatçılar ne yapmış? Yaşadıkları şehrin belediye başkanı konusunda tercihlerini söylemişler. Ne bir hakaret var ne bir suçlama. Kendi sevdikleri, gönüllerinde yatan belediye başkanını desteklemişler. Kanunsuz ve yanlış hiçbir şey yok. Kime kimseyi de vazgeçirmeye çalışmıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sistemi var. Vatandaşları fişlemek hangi sınırlar içerisinde kalıyor? Ne yapmış bu insanlar? Vatanın birliğine, beraberliğini bozmak için mi bir şeyler yapmak istemiş? Bana doğru gelmiyor.

‘FOTOĞRAFLARIMI PAYLAŞIYORLAR’

İmamoğlu’nu desteklemesinin ardından sosyal medyada katıldığı bir cenaze namazından ve gittiği Umre ziyaretinden fotoğraflar paylaşıldığını hatırlatan Özoğuz, bu paylaşımlara tepki gösterdi. Özoğuz konuya ilişkin, “Siyasi konularda okurum. Kendi bilincimi de böyle şekillendirdim. Tarihle ilgiliyim. Son zamanlarda ilk kez bir siyasinin kendi görüşlerimin toplamına bu kadar benzediğini gördüm. Ama fotoğrafların hangi amaçla paylaşıldığını anlamıyorum. Demokratik bir ülke burası ve herkes kendi fikirlerini söylemekle serbest” dedi.

Gökhan Özoğuz

KOL KOLA OLMAKTAN GURUR DUYDUM

Derya Köroğlu ise fişlemenin bir korku ve sindirme politikası olduğunu vurgulayarak, “Sanatçı arkadaşlarımla kol kola olmaktan gurur duydum. Fişleme meselesinin bir sindirme politikası olduğu açık. Tehditvari davranışlarında oldukları için muhalif sesler azalsın istiyorlar. Beyhude yorumlar bunlar ama. Bugüne kadar sesini çıkartmayanların ses çıkarması doğrudur. Politikaya girip kendini riske atmak istemiyor bazı sanatçılar. Mesela konuya yorum getiren Cem Yılmaz’ın çok da geri adım atacağını düşünmüyorum” dedi.

Derya Köroğlu

“ELİNDE BÖYLE BİR LİSTE OLMAZDI…”

Tiyatro oyuncusu Sumru Yavrucuk ise konuya ilişkin, “Bu işi kendine görev edinmiş kişinin okuduğu,en çok etkilendiği 100 romanı, 100 şiiri,izlediği 100 filmi,tiyatro oyununu gittiği 100 konseri olsaydı elinde böyle bir liste olmazdı” yorumunu getirdi.

Sumru Yavrucuk

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku