“Sanatın Özgürlüğü Herkes İçin Önemli”

editor
1006 Görüntülenme

Tutuklanan oyuncu Nazlı Masatçı’nın ağabeyi oyuncu Orçun Masatçı’nın demeci ile ilgili olarak Birgün Gazetesi’nden Burak Abatay’ın haberini aktarıyoruz:

Sanatın özgürlüğü herkes için önemli

1 yıl 6 ay hapis cezası alan tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı’nın ağabeyi oyuncu Orçun Masatçı, kardeşinin sanatı sebebiyle cezaevine gönderildiğini söyledi

Tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı, 2015’te oynadığı bir oyundaki rolü sebebiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davadan aldığı 1 yıl 6 ay hapis cezasının infazı için 30 Ocak’ta tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildi. Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi de Haziran 2018’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek aynı suçlamayla 10 ay 15 gün hapis cezası almıştı.

Kendisi gibi oyuncu olan Nazlı Masatçı’nın ağabeyi Orçun Masatçı BirGün’e konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Orçun Masatçı

ÖZGÜR BİR ÜLKEYE ER YA DA GEÇ KAVUŞACAĞIZ

Orçun Masatçı, sanatta yaşanan baskı, sansür ve cezalandırmaya yönelik yaptığı değerlendirmede “Biz tiyatrocular, biz sanatçılar olarak ürettikleri sanatlardan sorgulanmadığı, tiyatro performanslarının, sokak performanslarının sanat olduğunun kabul gördüğü bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bu ülkeye de er ya da geç kavuşacağımıza inanıyorum”

Ağabey Masatçı, “Nazlı’nın cezaevinde olduğu için üzgünüm. Ama şunu da biliyoruz, Nazlı yüz kızartıcı bir suç sebebiyle cezaevinde değil. Performansları, sanatı ve inandığı değerlerden dolayı cezaevinde. Ve bu hepimiz için bir onur madalyasıdır” diyerek karara tepki gösterdi.

SANATIN ÖZGÜRLÜĞÜ HERKES İÇİN ÖNEMLİ

Sanatın özgürlüğüne değinen Ağabey Masatçı, “Kardeşimi cezaevine götürürken de iletmiştik soranlara; şöyle ya da böyle ceza almış birini tiyatroya getiriyoruz. Ama bu ceza, tiyatro sahnesinde oynadığı bir oyun sebebiyle aldığı bir ceza. Sanatın özgürlüğü herkes için önemli” dedi.

Hapis cezasının 1 yıl 6 ay olduğunu söyleyen Orçun Masatçı, cezanın 1 ay 13 gününün kapalı cezaevinde geçirileceğini, sonrasında açık cezaevine sevk edileceğini ifade etti.

Haberin Linki: https://www.birgun.net/haber-detay/sanatin-ozgurlugu-herkes-icin-onemli.html

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku