Santral Kumpanya “4 Çeyrek 1 Tam” Oyunuyla Sezonu Açıyor…

Ayçe Özyiğit
159 Görüntülenme
Santral Kumpanya “4 Çeyrek 1 Tam” Oyunuyla Sezonu Açıyor…

Son zamanlarda, mutsuz insanlar olarak yaşamanın empoze edildiği günlerin ardı arkası kesilmezken, bizlere gülümsemenin kapılarını aralayan bir projeyle karşılaştık. BKM Mutfak’ın, “4 Çeyrek 1 Tam” ismiyle sunduğu bu projede karşımıza Mesut Süre’nin modaratörlüğündeki genç grupların dahil olduğu skeçler ve aralara serpiştirilmiş stand up gösterisi çıkıyor.

_19a0402

“Çok Güzel Hareketler Bunlar”dan sonra genel olarak televizyonlardan alışık olduğumuz bu tarz projeler bir nebze de olsa yüzümüzdeki somurtkanlığı azaltmaya endeksli. Yoğun stres, koşuşturma, üzüntü, keder ve alışık olduğumuz acı… Yaşamlarımız bunlarla biçiliyken bazen gülmeye, en azından gülümseyebilmeye neden ararken buluruz kendimizi. İşte BKM de bu nedeni bizim önümüze seriyor.

Alışık olduğumuz tiyatro sahnelerinden oldukça farklı bir ortamda; 1-1.5 saat boyunca- sandalyemizde otururken, içinde bulunduğumuz sıkıntılardan uzaklaşmamızı sağlayan gruplar, ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. Skeçler ise her hafta farklı bir konu seçilerek 10 dakikayı aşmayacak şekilde yazılıp yine her hafta farklı bir grupça sahneleniyor.

Skeçlerin yönetimi, konunun seçimi ve oyunlar arası stand up gösterisi Mesut Süre’nin kontrolünde akıyor. Stand up’tan skeçlere geçişi oldukça başarılı ve uyumlu bir şekilde gerçekleştiren Mesut Süre sayesinde, bu iki farklı gösteri arasında bunalmadan, sıkılmadan eğlenceli bir seyir gerçekleştirebiliyoruz.

_19a0442

Santral Kumpanya, Misafir Terlikleri, Azot ve Kim Bunlar; Şubat ayı itibariyle başlayan bu projede yer alan başlıca gruplardan. Karşımızda bir şeyler üreten ve bunu insanlara ulaştırabilmek için çaba sarf eden genç ve enerjik gruplar var.

Hepsi oldukça iyi ve üretken olan bu gençlerin içinde en çok öne çıkanı ise Santral Kumpanya. Santral Kumpanya bir tiyatro topluluğu. 2013 Ekim’inde Baran Şaşoğlu tarafından kurulan ekipte yer alan diğer isimler Süreyya Bursa, Merve Şen, Gizem Mercan Ağçal ve Hasan Canberk Karaçay. Grup, bu üç sene içinde “Aynı Aşkın Laciverdi” ve “Gençler Masası” isimli iki oyun sahneye koydu.

_19a9814

Bu oyunların yanı sıra ellerinde çok fazla skeç olmasından sebep, yine BKM Mutfak’ta “Santral Kumpanya’dan Skeç Geceleri” ismiyle ayrı bir program daha yürütmekteler. Kendi adıma Santral Kumpanya’yı çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim.  Oyunlarında -skeçlerinde, amaçları insanları güldürebilmek ve bunu da oldukça samimi ve başarılı bir şekilde yapıyorlar. Onlara, onların bu çabalarına, emeklerine inanmamanız için hiçbir sebep de yok üstelik.

Bu gençler bizleri gülümsetebilmek istiyorlar. Bu gençler kasvetin hakim olduğu günlerimizden kafamızı kaldırmamızı istiyorlar. Belki her günümüzü üzgün, mutsuz veya düşünceli geçiriyoruz ama en azından tek bir günümüzü onlarla beraber ve gözyaşlarına meydan okuyarak geçirmemizi istiyorlar. Ne diyelim, çok şey mi istiyorlar?

“4 Çeyrek 1 Tam” Ekim ayının her pazartesi günü BKM Mutfak’ta izlenebilir.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku